З 1 серпня, коли стартувала реалізація «зернової ініціативи», з українських портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний» було відправлено 1,72 млн тонн агропродукції.
Всього протягом серпня з розблокованих портів вийшло 68 суден, порти призначення яких розташовані в 18 країнах світу.
У Міністерстві інфрастуктури України зазначили, що перший місяць Ініціативи показує наскільки критичною вона є для нашої економіки та глобальної продовольчої безпеки. Тільки в серпні через порти Великої Одеси експортовано понад 1,7 млн тонн продовольства. За аналогічний період час через Дунайські порти експортовано майже 1,6 млн тонн, залізницею — близько мільйона тонн, а автотранспортом — понад 600 тис. тонн.
Очікується вже у вересні вийти на показник перевалки через розблоковані морські порти на рівні не менше 3 млн тонн продукції. Усіма видами транспорту планується експортувати не менше 8 млн тонн.
«Ми також бачимо зростаючу зацікавленість судновласників до роботи в рамках «зернової ініціативи». Зокрема, в серпні в наші порти зайшли під завантаження 67 суден і ми уже маємо десятки нових запитів на захід в порти. Міжнародні ринки позитивно реагують на «зернову ініціативу» і вартість продовольства знижується», — прокоментував Олександр Кубраков, Міністр інфраструктури України.
Він додав, що це сприяє покращенню гуманітарної ситуації серед соціально незахищеного населення в країнах Африки та Азії. Зокрема, для допомоги таким країнам ми вже відправили два судна, зафрахтовані Всесвітньою продовольчою програмою ООН.
Всього в серпні через розблоковані та Дунайські порти, залізницею та автотранспортом було експортовано близько 5 млн тонн агропродукції. Це рекордний показник з початку повномасштабного вторгнення росії.
Нагадаємо, 22 липня в Стамбулі за пропозиції Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний».
Наталя Толуб