Лідери політичних груп Європейського парламенту взяли участь у дебатах стосовно ситуації на українсько-російському кордоні. Було ухвалено спільну заяву, якою лідери закликають до накладення санкцій на Кремль, включаючи приватних осіб із близького кола Владіміра Путіна, відключення Росії від SWIFT та замороження Північного потоку-2 у випадку подальшого вторгнення. Також європарламентарії закликали надати Україні перспективу членства у ЄС. Текст заяви:
Україна стоїть перед загрозою безпрецедентної військової агресії з боку Російської Федерації. Це не лише загроза безпеці України та її народу. Це загроза процвітаючому демократичному та економічному розвитку України, міжнародному порядку, заснованому на правилах, і безпеці Європи в цілому.
Ми, лідери політичних груп у Європарламенті, засуджуємо нарощування російської армії в Україні та навколо неї та загрозу військової агресії. Це військове нарощування на кордоні з Україною, в Білорусі, в незаконно анексованому Криму, в Чорному морі, а також у невизнаних сепаратистських утвореннях Донецька та Луганська є прямою загрозою безпеці України. Загроза застосування сили суперечить Статуту ООН і основоположним принципам міжнародного права. Ми єдині у вимозі, щоб Російська Федерація припинила свою військову загрозу й спроби дестабілізації та негайно й повністю вивела свої сили та військову техніку від кордонів України до місць первинної дислокації.
Ми непохитно підтримуємо незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах. Ми твердо переконані, що вибір будь-якої країни брати участь в альянсах не повинен бути предметом схвалення третьої країни. Ми підтримуємо дипломатичні зусилля європейських лідерів щодо послаблення напруженості та закликаємо Росію зробити свій внесок у негайну деескалацію. Ми однаково об’єднані в нашій підтримці рішучого реагування, якщо Росія й надалі не дотримуватиметься своїх міжнародних зобов’язань і почне атакувати Україну. Ми знову закликаємо Раду Європейського Союзу залишатися напоготові до швидкого запровадження суворих економічних і фінансових санкцій проти Російської Федерації у тісній координації з трансатлантичними та іншими союзниками. Вони повинні передбачати виключення Росії з системи SWIFT, індивідуальні санкції проти осіб, наближених до російського президента та їхніх сімей, результатом яких буде заморожування фінансових і фізичних активів в ЄС та заборони на поїздки. Ми знову закликаємо негайно припинити проект «Північний потік-2», якщо Росія почне атаку на Україну.
Ми рішуче відкидаємо будь-які спроби послабити або підірвати принципи та механізми безпеки та співробітництва в Європі та вітаємо єдність європейських й трансатлантичних сторін у цьому відношенні. Ці принципи та механізми були спільно узгоджені в Гельсінському Заключному акті 1975 року, знову підтверджені в Паризькій хартії для нової Європи 1990 року і сьогодні втілені Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Тому ми беззастережно вітаємо та підтримуємо зусилля чинного голови ОБСЄ щодо ініціювання суттєвого та щирого діалогу з питань європейської безпеки з метою відновлення прихильності принципам, зміцнення інституцій та активізації механізмів безпеки в Європі відповідно до букви та духу Гельсінкі.
Ми висловлюємо свою неподільну солідарність з народом України. Понад 14 000 людей вже загинули в трагічному конфлікті на сході України, який розпалила Росія і який продовжується так званими сепаратистами, підтримуваними Росією. Ми рішуче відкидаємо безперервні спроби Росії дестабілізувати Україну, включаючи можливе визнання так званих утворень Донецька та Луганська, як і спроби перешкоджати країні рухатися вперед до демократії та процвітання.
Ми об’єднано підтримуємо зусилля України щодо демократичних реформ, економічного процвітання та соціального прогресу. Ми вважаємо, що ці зусилля заслуговують на найсильнішу підтримку. Тому ми закликаємо ЄС та його держави-члени продовжувати надавати політичну підтримку, економічну, макрофінансову та технічну допомогу там, де це необхідно, в тому числі в сферах оборони та безпеки, а також розробляти довгострокову стратегію для підтримки зусиль України в посиленні стійкості її демократичних інститутів та економіки. Ми вітаємо те, що дружні країни посилили свою військову підтримку Україні та надання оборонної зброї відповідно до статті 51 Статуту ООН, яка дозволяє індивідуальну та колективну самооборону. Ми також закликаємо Україну залишатися єдиною та непохитною у своїх комплексних реформах відповідно до зобов’язань, прийнятих у рамках Угоди про асоціацію з ЄС та Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі. Ці реформи підкріплять амбіції України щодо більш тісної політичної та економічної асоціації з ЄС. Ми закликаємо інституції ЄС підтримувати надійну довгострокову перспективу для вступу України до ЄС відповідно до статті 49 ДЄС, як і для будь-якої європейської держави, та працювати над прискоренням поступової інтеграції до Єдиного ринку ЄС на основі досягнень, як це передбачено в Угоді про асоціацію.
Тільки українці можуть визначити шлях їхньої країни в майбутнє. Ми будемо підтримувати їхні демократичні права, основні свободи та права людини, а також вибір європейського майбутнього у свободі, демократії, мирі та безпеці.