Мешканці окупованого Донбасу, які отримали російські паспорти, зможуть проголосувати на призначених на вересень цього року виборах до Державної Думи РФ. Про це заявив секретар генеральної ради правлячої у Росії партії «Єдина Росія» Андрій Турчак. Цей намір – яскрава демонстрація того, чим для Москви є самопроголошені республіки «ЛНР»-«ДНР». У відторгнутих від Грузії Південної Осетії та Абхазії та невизнаному молдовському Придністров’ї схема залучення місцевих мешканців до всеросійських виборів «відкатана» вже не один раз. Там кожного разу, коли відбувається всеросійське волевиявлення організовують дільниці для голосувань. Російські функціонери не приховують: вони не просто облаштовують місця для участі у виборах розташованих там «миротворчих» контингентів, а залучають до виборів усіх людей, які мешкають там і мають паспорт громадянина РФ.
У невизнаних світом, злиденних «республіках» на кшталт Абхазії чи Придністров’я паспорт РФ є свого роду «щасливим квитком», адже він на відміну від місцевих фейкових документів є повноцінним посвідченням особи і дозволяє легально виїхати до Росії, де рівень життя помітно вищий порівняно з цими нелегальними утвореннями. Платою за це є участь у виборах РФ, підтримка чинної політики Кремля.
Тепер Москва намагається поширити цю практику на ОРДЛО. На окупованому Донбасі триває масова роздача паспортів РФ, отримання яких дає не лише й права, а й громадянські обов’язки. Зараз на цих територіях, за даними Східної правозахисної групи, російські паспорти отримали 700 тисяч осіб. З них близько 70% матимуть можливість проголосувати, бо мають необхідний для цього номер індивідуального страхового рахунку (російська абревіатура СНИЛС). Правозахисники говорять про те, що явка в ОРДЛО на виборах до Держдуми РФ навряд чи перевищить 50%, втім для тоталітарних режимів, які де-факто встановлені в «ЛНР»-«ДНР» це не так вже й суттєва: місцеві чиновники завжди зможуть «намалювати» потрібний для Москви результат.
Електоральний профіт Росії від голосування на окупованому Донбасі, на перший погляд, незначний: тут «Єдина Росія» може (у всеросійському масштабі) додати собі близько 0,3% голосів. Але вкупі з іншими самопроголошеними республіками він буде більший. Задача цих виборчих периферій – по можливості компенсувати низьку явку чи протестне голосування в різних регіонах РФ. Такий собі невеличкий, але безвідмовний адмінресурс.
Голосування в ОРДЛО – не єдиний відгомін війни на Донбасі у російських виборах. У самій Росії у перегонах до Держдуми беруть участь колишні ватажки бойовиків, як от Олександр Бородай та Захар Прилєпін. Вони йдуть від різних політичних сил, але працюють на один і той самий електорат: право-шовіністичний, орієнтований на відродження імперії.
Українське дипломатичне відомство ще на перших підготовчих етапах (коли представники «Єдиної Росії» відвідали ОРДЛО) відреагувало на наміри проведення російських виборів на Донбасі: «Такі дії російської сторони підривають політико-дипломатичне врегулювання російсько-українського збройного конфлікту, йдуть у розріз із зобов’язаннями Росії в рамках Мінських домовленостей та домовленостей лідерів Нормандського формату. Закликаємо громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях, не брати участь в протиправних російських плебісцитах», – йдеться у заяві українського МЗС.
Степан Назаренко