США, Британія та Євросоюз від імені держав-членів, представлених у Мінську, закликали білоруську владу«вжити необхідних заходів для проведення безпечних, мирних, вільних і справедливих виборів і забезпечення фундаментальних свобод». Такий заклик міститься у спільній заяві відповідних дипломатичних місій у зв’язку з тим, що Білорусь починає процес обрання свого президента. Вибори відбудуться 9 серпня.
«Ми очікуємо, що Білорусь своєчасно відправить офіційне запрошення спостерігачам БДІПЛ/ОБСЄ, і закликаємо білоруську владу на ділі продемонструвати свою готовність домогтися поступу у виконанні рекомендацій попередніх звітів БДІПЛ/ОБСЄ за підсумками спостереження за виборами»,- йдеться у заяві.
Західні країни також рекомендують білоруській владі дотримуватися рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я про фізичне дистанціювання для зведення до мінімуму загрози COVID-19 «таким чином, щоб усі кандидати мали рівні можливості агітувати й інформувати виборців про те, за що вони виступають».
Вони також нагадують, що «наявність справжнього плюралізму в складі виборчих комісій є ключовою умовою для зміцнення довіри до виборчих органів. Свобода ЗМІ і право на мирні зібрання вкрай необхідні для забезпечення легітимності виборів. Журналісти повинні мати можливість повідомляти інформацію вільно і безперешкодно. Громадянам має бути дозволено мирно висловлювати свою думку. Ось чому ми також стурбовані недавніми затриманнями учасників мирних акцій протесту і накладенням адміністративного арешту на журналістів.»
Країни ЄС, США і Британія наголосили, що вони є друзями білоруського народу і що у їхніх відносинах з Мінськом було досягнуто прогрес за останні кілька років: підписання угод про спрощення візового режиму та реадмісію з ЄС і подвоєння обсягу його фінансової підтримки; рішення відновити відносини зі Сполученими Штатами на рівні послів, візит Держсекретаря США до Мінська і поставка першої партії американської нафти;відкриття можливостей для отримання кредитів ЄІБ та ЄБРР та інше. Західні країни нагадують, що «наявність відчутних кроків, що вживаються Білоруссю для забезпечення загальних фундаментальних свобод, верховенства закону і прав людини, залишиться ключовим фактором при формуванні нашої майбутньої політики щодо Білорусі».