Європейський Союз опублікував щорічний звіт про імплементацію Угоди про асоціацію в Україні й позитивно оцінив виконання Києвом зобов’язань. Про це йдеться повідомленні Урядового порталу.
У звіті наголошується, що за проаналізований період «Україна зіткнулася з викликами через дестабілізуючі дії Росії, конфлікт на сході та пандемію коронавірусу». У документі зазначається, що Київ продовжує приділяти пріоритетну увагу асоціації та подальшій інтеграції з ЄС, а ключові реформи отримали новий імпульс.
Зокрема, в галузі правосуддя, верховенства права та боротьби з корупцією сталася низка позитивних зрушень, зокрема, ухвалення ключових законів, спрямованих на реформування Вищої ради юстиції, та відтворення Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
«Значні невирішені проблеми включають термінову реформу Конституційного Суду. Було ухвалено новий закон про Національне антикорупційне бюро України, що встановлює таку необхідну чітку правову базу для управління. Процес відбору нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не завершено. Вищий антикорупційний суд продовжував нарощувати солідну репутацію, і було ухвалено закон про захист інформаторів. Ще один важливий крок було зроблено у реформуванні української системи боротьби з тяжкими економічними та фінансовими злочинами зі створенням Бюро економічної безпеки», – сказано в документі.
Крім того, у звіті йдеться, що уряд ухвалив нову стратегію реформи державного управління відповідно до європейських принципів державного управління, і було відновлено набір на державну службу на основі заслуг.
Щодо енергетичної сфери, то в документі сказано, що оптовий ринок електроенергії України продовжував функціонувати «з деякими ознаками перекручування та маніпулювання ринком».
В екологічних реформах у 2021 році було досягнуто незначного прогресу, а в галузі дій щодо боротьби зі зміною клімату Україна прийняла та представила свій внесок у Паризьку угоду та Національну стратегію адаптації до зміни клімату.
Також зазначається, що Україна продовжує досягати значних успіхів у галузі цифрової трансформації.
«Україна ухвалила закон про регулятора телекомунікацій, що є важливим кроком у приведенні свого законодавства у відповідність до законодавства ЄС. Цифрова трансформація вже сприяла більш ефективному та прозорому управлінню та боротьбі з корупцією», – йдеться в документі.
Також загалом Україна продовжує виконувати контрольні показники лібералізації візового режиму та вжила заходів для виконання попередніх рекомендацій.
«Незважаючи на виклики, зокрема з боку Росії, Україна зробила важливі кроки в імплементації Угоди про асоціацію. Реформи, здійснені на сьогодні в цьому контексті, дозволяють Україні з упевненістю розпочати новий етап відносин з ЄС після рішення Європейської Ради про надання Україні статусу країни-кандидата», – сказав високий представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель.
Він додав, що нелегітимна та неспровокована військова агресія РФ проти України не завадить Євросоюзу підтримати комплексну програму реформ в Україні.
Богдан Марусяк