Чи нагадує чимось нинішня криза з коронавірусом ситуацію після ядерної катастрофи в Чорнобилі 34 роки тому? Чи можемо ми використати чорнобильські уроки для протистояння викликам, що їх несе пандемія Ковід-19? Як краще боротися з корупцією? Ці теми обговорювались у річницю аварії на Чорнобильській АЕС у рамках конференції Zero Corruption. Серед доповідачів були філософ Френсіс Фукуяма, історик Сергій Плохій, політик та антикорупційний активіст Роман Борисович, колишня євродепутатка Ребекка Гармс та антикорупційна журналістка Міранда Патручич. Захід проходив на платформі Zoom і транслювався у прямому ефірі на Фейсбуці та на телеканалі Hromadske International.
Американський філософ Френсіс Фукуяма наголосив, що між кризами в Чорнобилі та із COVID-19 є багато спільних рис: «Вони певним чином є продуктами сучасної технології. Очевидно, що вірус не сучасний, але його передачу через глобалізовану систему міжнародних подорожей та торгівлі було зумовлено технологічними умовами нашої ери. Я думаю, що національні загрози, які раптом виникли, є надзвичайно схожими, і відповіді різних урядів на кризу також дуже подібні». За його словами, є уряди, «які намагалися приховати те, що відбувається, які замовчували інформацію і здебільшого дбали про свої короткострокові інтереси». Фукуяма вважає, що з цього погляду «ми спостерігаємо повторення Чорнобиля, де ми виявляємо, які саме уряди діяли ефективно, а які ні».
Велика подруга України, колишня депутатка Європарламенту від «зелених» Ребекка Гармс заявила: «У деяких країнах, особливо в Україні, правильних уроків із Чорнобильської катастрофи не було винесено. Тож я була дуже рада, коли вийшов серіал HBO (про Чорнобиль – ред.), я одразу зрозуміла, що цей серіал може допомогти наступному поколінню в Україні усвідомити, що насправді сталося та як ця подія в минулому досі має потужний вплив на сьогодення і майбутнє».
Пані Гармс сподівається, що Україні вдасться «розробити стратегічний план енергетичного сектора, орієнтуючись не тільки на більшу незалежність від Росії, але й на стійкі ідеї й технології, що є екологічно безпечними та несуть малі ризики. І для мене це все буде уроком із Чорнобиля».
Американський історик Сергій Плохій розповів про негативні наслідки приховування правди: «Якщо ви маєте справу з загрозою, яку нелегко визначити, то урядам дуже просто її заперечити, але на планеті з’явиться ще один Чорнобиль, якщо інформацію про пандемію не поширювати по максимуму». Він нагадав, що нинішня пандемія є вже четвертою за останні 100 років, і «наша віра в те, що ми з цим впораємося, що в майбутньому не буде пандемій, що ми настільки просунуті в науці, не має реальних підстав».
Міранда Патручич, журналістка, яка висвітлює боротьбу з корупцією, попередила, що під час пандемії спостерігається зростання злочинної діяльності: «Ми помітили, що, зокрема, у Центральній Азії деякі групи, які були помічені в корупції та розкраданні державних коштів, зараз виглядають як основні донори постачання і певним чином здобувають репутацію героїв. Ми також помічаємо, що злочинні угруповання стають дуже інноваційними, вони використовують цю кризу для просування власного бізнесу… На порятунок економіки та повернення країн у передкризовий стан буде витрачено мільярди доларів, і це стане чудовою можливістю для збагачення багатьох людей, особливо в країнах із давньою традицією розкрадання державних грошей та переміщення їх за кордон».
Антикорупційний активіст Роман Борисович уважає, що людство має нарешті втомитися від корупції та «почати вимагати вдосконалення системи через демократичні процеси». Він згадав про «потоки брудних грошей із країн, де панує клептократія: таких, як Росія, як країни з перехідною економікою, де під час будь-якої економічної кризи люди доволі часто намагаються незаконно дістати все, що можна, викрасти та приховати в деяких офшорних зонах». Борисович також закликав створити міжнародний кризовий центр, який у майбутньому матиме справу з можливими пандеміями.
Голова конференції Zero Corruption Ганна Гопко наголосила, що Чорнобильська трагедія була останнім поштовхом до розпаду Радянського Союзу, тому сьогодні важливо говорити про те, що потенційно може стати останнім поштовхом для краху путінізму. «Ми аналізуємо, що зараз відбувається з COVID-19, і ми бачимо дуже проактивну коронавірусну російську дипломатію як елемент російської пропаганди разом із гуманітарною допомогою, яка може розглядатися як троянський кінь для розширення впливу Росії в демократичних суспільствах», – зазначила вона.
Пані Гопко запросила всіх зацікавлених осіб узяти участь у конференції Zero Corruption, яка відбудеться у Києві за фінансової підтримки США, ЄС, Данії та інших донорів (точна дата ще невідома через пандемію коронавірусу). Учасники обговорять, як розв’язати проблеми корупції, що впливають на багато аспектів нашого життя. «Ключова ідея, мабуть, не надто наївна, але все ще занадто філософська: нульова корупція в майбутньому, чого ми збираємось досягти в один прекрасний день. І Україна – найкраще місце для обговорення цієї теми», – сказала Ганна Гопко.