За результатами соціологічного дослідження UIF «Соціально-політичні настрої українців: жовтень 2021», 58% громадян України відчувають порушення їхніх прав та свобод. Протилежної думки – 42%. Вперше за поточний рік кількість тих, хто відчуває порушення їхніх прав перевищує кількість тих, хто цього не відчуває.
За результатами семи хвиль дослідження простежується чітка залежність відповідей від віку респондентів. 53% серед молоді до 24 років не вважають, що їхні громадянські свободи порушуються. Тоді як серед старшого покоління 55 і більше років зафіксували це – 47%.
За регіональним показником, на Донбасі частка тих, хто відчуває порушення свої прав і свобод є найвищою – 69%. А найменшою вона є на Заході – 44%.
За соціально-демографічними особливостями готовності українців до протестних акцій з лютого зафіксовано низку тенденцій. Зокрема, жінки частіше обирають такі мирні засоби, як збір підписів. Тоді як чоловіки більш схильні до рішучих і навіть радикальних заходів, як-то бунт зі зброєю. А люди середнього віку, 35-54 років, частіше за молодь та старше покоління готові до різних форм захисту своїх прав та свобод. Серед регіонів порівняно частіше готові захищати свої права на Заході та менше на Донбасі.
Проте у разі порушення їхніх прав громадяни обирають переважно мирні та ненасильницькі методи для захисту своїх прав та свобод. У першу чергу це збір підписів – 26%, санкціоновані мітинги й акції – 20%, електронні петиції – 15%. Єдиним, серед найбільш популярних, заходом, який виходить за межі санкціонованих є перекриття доріг – 14%. Загалом же радикальні акції набирають не більше 5-6% і суттєво відстають від поміркованих заходів.
Наталя Толуб