Президент Володимир Зеленський закликав західних партнерів створити «фінансовий Рамштайн» для підтримки України – за аналогією з форматом, який ініціювали США для надання Україні зброї.
Про це глава держави сказав сьогодні під час онлайн-виступу на відкритті Міжнародної експертної конференції щодо відновлення, відбудови й модернізації України, яка проходить у Берліні.
Зеленський подякував усім країнам за вже надану підтримку, але зазначив, що це мало би бути більш системно.
«Уже зараз ми можемо ухвалити рішення про заснування «фінансового Рамштайну» для підтримки нашої спільної стабільності, за аналогією з оборонним «Рамштайном». Нам потрібна фінансова координаційна платформа, яка об’єднає і направить усі зусилля, що спрямовані на відбудову України після бойових дій. Потрібна консолідація, чітке і своєчасне спрямування ресурсів», – заявив президент України.
Він нагадав, що було розроблено план першочергових кроків з відбудови – Fast Recovery Plan, який потребує 17 млрд доларів США для відновлення житла, шкіл, лікарень, доріг.
«Це те, що потрібно Україні буквально для виживання. Не завтра, не наступного року», – пояснив глава держави, зауваживши, що Київ наразі не отримав жодного цента на реалізацію цього плану.
Зеленський закликав європейських партнерів наблизити необхідні рішення.
Він також додав, що очікує вже від цієї конференції рішень для допомоги Україні з покриттям колосального дефіциту бюджету на 2023 рік.
Водночас Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зауважив, що проведення регулярних зустрічей у запропонованому Зеленським форматі «фінансового Рамштайну» потрібні для оперативної координації зусиль щодо допомоги Україні.
«Група Рамштайн була дуже ефективною, тому український уряд хоче запросити наших фінансових партнерів на своєрідну координаційну платформу, подібну до Рамштайну, під головуванням ЄС, США й України. Нам потрібні регулярні зустрічі в рамках цієї платформи… Метою буде координація допомоги Україні. Визначення пріоритетів на короткий та довгий терміни відновлення, а також пошук джерел фінансування», – сказав Шмигаль.
За його словами, нині завдання України та її міжнародних партнерів полягає у швидкій реакції на нові виклики, настільки ефективно, наскільки це робиться військовими засобами.
Богдан Марусяк