З 1 серпня в Україні розпочав роботу державний портал розшуку неповнолітніх дітей «Діти війни», створений за дорученням глави держави за сприяння Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Національного інформаційного бюро, Офісу генерального прокурора, Офісу омбудсмена та Національної поліції.
Як розповіла під час брифінгу уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, інформаційна платформа допомагатиме батькам і правоохоронцям збирати інформацію про дітей, які постраждали під час війни, зокрема зникли безвісти або були незаконно депортовані до Росії.
«Цей портал створено як інструмент пошуку дітей, їх порятунку та визволення з місць примусового переміщення чи депортації. Інформація, розміщена тут, – це наочне свідчення геноциду українських дітей та злочинів проти людяності, які армія Росії щодня здійснює проти українського народу», – сказала пані Герасимчук.
За її словами, платформа має дві основні функції:
- інформувати: надавати актуальну та зведену інформацію про дітей, які постраждали внаслідок війни Росії проти України (загиблі, поранені, зниклі безвісти, депортовані), і тих, кого вдалося розшукати та врятувати. Кількісні показники щодня оновлюють правоохоронні органи (Національна поліція та Офіс Генпрокурора), а також Національне інформаційне бюро;
- допомагати розшукувати дітей: платформа дозволяє зв’язатися з правоохоронними органами. Сайтом можуть скористатися батьки загубленої, переміщеної або ж депортованої дитини, та всі, хто має будь-яку інформацію про зниклих дітей, порушення їхніх прав і злочини, скоєні проти них.
Інформаційно-аналітичну підтримку команді надає проєкт уряду Канади «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe).
Пані Герасимчук також поінформувала, що через обстріли російських окупантів і постійні бойові дії на території України щодня зростає кількість дітей, які фізично страждають від війни.
Станом на 1 серпня 693 дитини внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну були поранені, 358 загинули, 203 зникли безвісти і щонайменше 5 754 є примусово переміщеними та депортованими.
Водночас правоохоронні органи знайшли 4 039 дітей, які були в розшуку, 47 дітей вдалося повернути з території Російської Федерації.
При цьому країна-агресор заявляє щонайменше про 450 тисяч переміщених і депортованих на територію Росії дітей.
«Нам вони наших дітей не мають наміру повертати. Україна ніколи раніше не стикалася з подібною загрозою життю і свободам дитини. Тому зараз як ніколи важливо отримувати про них інформацію максимально вичерпну та оперативну, щоб фіксувати, розслідувати злочини й рятувати», – наголосила пані Герасимчук.
Вона додала, що також при офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було створено Консультаційний центр, де можна отримати офлайн та онлайн консультації.
Богдан Марусяк