Україна спростила в’їзд і працевлаштування для ІТ-фахівців із Білорусі. Президент України Володимир Зеленський підписав указ про залучення підприємців та висококваліфікованих спеціалістів, які є громадянами сусідньої держави.
Як повідомляє пресслужба Офісу Президента, документ має сприяти розвитку інвестиційного потенціалу України й залучити висококваліфікованих ІТ-спеціалістів та інноваторів.
Відповідно до указу, Кабінет Міністрів має продовжити до 180 днів на рік строк тимчасового перебування на території України громадян Білорусі. Це стосується підприємців, висококваліфікованих спеціалістів, зокрема фахівців у сфері інформаційних технологій, імміграція яких відповідає інтересам України, та членів їхніх сімей.
Крім того, уряд має запровадити пілотний проєкт щодо спрощеного оформлення посвідок на тимчасове проживання для цих категорій громадян Республіки Білорусь. При цьому необхідно передбачити можливість скорочення строків для отримання таких документів до трьох днів без необхідності додаткового виїзду за межі української території.
Окремо Кабмін має оптимізувати порядок одержання дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства для працевлаштування громадян Білорусі, які є висококваліфікованими ІТ-спеціалістами. Для цього пропонується скоротити до п’яти днів строк надання такого дозволу та передбачити можливість його одержання за принципом мовчазної згоди.
Згідно з указом Президента, потребує вдосконалення процедура реєстрації білоруських ІТ-спеціалістів як фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку.
Крім того, український уряд повинен забезпечити безперебійне функціонування єдиного інформаційного порталу та телефонів гарячої лінії для надання консультацій громадянам Білорусі, які іммігрують в Україну.
Указ набуває чинності з дня його опублікування.
Нагадаємо, що через нестабільну політичну ситуацію в державі білоруські IT-компанії почали вивозити своїх працівників за кордон. Одними з головних причин стали затримання IT-спеціалістів і тривалі відключення інтернету, через що компанії зазнали збитків.
Довідка
ІТ-галузь в Україні протягом останніх років динамічно розвивається і вважається однією з найбільш перспективних. Головними центрами є Київ, Львів, Харків та Одеса. Загалом в українській ІТ-індустрії працює понад 190 тис. фахівців. За прогнозами експертів IT Ukraine Association, ІТ-ринок держави стабільно зростатиме на 22-30% щороку, а кількість фахівців збільшиться приблизно у два рази до 2024 року.
Богдан Марусяк