Окрім України, парламенти Естонії, Латвії, Канади, Польщі, Литви й Чехії визнали воєнні злочини Росії геноцидом українського народу. Про це повідомив голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, який подякував парламентаріям інших країн за підтримку.
«Щиро вірю, що кількість держав, які солідаризуються з таким рішенням, буде лише зростати. Визнання злочинів Росії геноцидом Українського народу – це насамперед повага до пам’яті тисячі невинно вбитих українців, зокрема дітей», – заявив Стефанчук.
Він додав, що Росія повинна відповісти за вчинені воєнні злочини.
Також цього тижня була опублікована юридична доповідь, підготовлена Інститутом стратегії та політики New Lines (США) та Центром прав людини Рауля Валленберга (Канада).
Документ під назвою «Незалежний правовий аналіз порушення Російською Федерацією Конвенції про геноцид в Україні та обов’язку запобігти» підписали понад 30 знаних спеціалістів із гуманітарного права, зокрема й тих, які працювали в міжнародних трибуналах саме з питань геноциду.
«Цей звіт є першим, у якому розглядається одне з найбільш спірних і значущих питань російського вторгнення в Україну: чи має ця війна характеристики геноциду… Ми дійшли висновку, що Росія як держава несе відповідальність за порушення Статті II та Статті III (c) Конвенції про геноцид, якої вона зобов’язана дотримуватися. Ми також зробили висновок, що існує, безсумнівно, дуже серйозний ризик геноциду, що тягне за собою обов’язок держав запобігати йому відповідно до Статті I Конвенції про геноцид», – зазначив доктор Азім Ібрагім, директор зі спеціальних ініціатив Інституту стратегії та політики New Lines.
Таке звинувачення РФ підкріплене великим переліком доказів, включно з прикладами масових убивств мирних жителів, примусових депортацій та дегуманізуючу антиукраїнську риторику.
У звіті прямо вказують на Москву, звинувачуючи російських вищих посадовців та коментаторів у державних ЗМІ в організації підбурювання до геноциду й закладенні основи для майбутнього геноциду з неодноразовим запереченням існування української ідентичності.
Богдан Марусяк