З моменту повномасштабного вторгнення РФ українські слідчі вже встановили особи близько 168 тисяч російських військовослужбовців, які брали участь у війні проти України, і розпочали понад 42 тисячі кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів, учинених окупантами.
Про це поінформував заступник голови Національної поліції України Максим Цуцкірідзе.
За його словами, слідчі фіксують воєнні злочини за трьома напрямками. Перший – це злочини, вчинені на території, тимчасово непідконтрольній українській владі. Другим напрямком є фіксування наслідків масованих обстрілів, ракетних ударів та використання безпілотних літальних апаратів, внаслідок яких гине цивільне населення та руйнується інфраструктура. Третій напрямок охоплює злочини, які поліцейські виявляють після звільнення територій Збройними силами України. Зокрема тривають слідчі дії на деокупованих територіях Київщини й Харківщини, а також на частині території Херсонської та Миколаївської областей.
«Напевно, у цьому випадку, ми стикаємося з найбільшим жахіттям: ми виявляємо масові захоронення цивільних громадян, у тому числі людей, які здійснювали евакуацію з цих районів. Ми виявили 37 місць, де насильно утримувалися цивільні громадяни. Це тільки на деокупованих територіях. Ми розуміємо, що є ще 27 таких місць на наших окупованих територіях і 7 – на території РФ, де здійснюються тортури стосовно наших громадян», – повідомив Цуцкірідзе.
Він додав, що зараз поліцейські встановили особи деяких окупантів-катів і заочно вже повідомили їм про підозру. Водночас співробітники відомства встановили 6 600 загиблих цивільних громадян, які були розстріляні або закатовані російськими військовими. Слідчі здійснюють ідентифікацію загиблих людей спільно зі спеціалістами Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Крім того, Національна поліція створила базу «Воєнний злочинець», яка містить інформацію про 168 тисяч ідентифікованих військовослужбовців російської армії.
Богдан Марусяк