В Україні розпочав роботу новий дипломатично-безпековий формат «Київська ініціатива», який об’єднав безпосередніх сусідів і близьких партнерів України.
Як повідомляє Офіс Президента України, перше засідання нового формату відбулося в Києві за участю зовнішньополітичних радників глав держав та урядів Естонії, Латвії, Литви, Молдови, Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини та Чехії.
Цей захід високого рівня спрямований на посилення координації країн у питаннях регіональної безпеки та практичну співпрацю в протидії безпековим загрозам.
За словами керівника Офісу Президента Андрія Єрмака, сьогодні Україна захищає не лише свою незалежність, суверенітет і право самостійно обирати майбутнє, а й усю Європу.
«Українці щодня гинуть за нашу і вашу свободу. Захоплення України – це не єдина мета Кремля. Він прагне домінування у Європі. Його жорстокість і апетити лише зростають… Максимальна та вчасна підтримка від Європи допоможе нам якнайшвидше завершити цю жахливу війну. Лише так ми звільнимо окуповані території – Крим, Донбас. Лише так Чорне й Азовське моря можуть знову стати зоною безпеки, торгівлі, туризму», – переконаний Єрмак.
За його словами, Україна готова бути надійним бастіоном східного флангу Європейського Союзу та НАТО, і в спільних інтересах також — якнайшвидше набуття Україною членства в ЄС.
Головними темами дискусії під час засідання «Київської ініціативи» були:
- перебіг протидії російській загрозі та ключові потреби в цьому;
- подальший санкційний тиск на Росію;
- євроатлантична інтеграція України як точка зростання для всього регіону.
Учасники формату в заяві за результатами першої зустрічі, зокрема, рішуче засудили неспровоковану та невиправдану військову агресію Росії проти України як кричуще порушення міжнародного права, зокрема Статуту ООН та Гельсінського заключного акта.
Партнери підтвердили зобов’язання посилити тиск на РФ з метою виведення її військ із суверенної території України та припинення війни проти Української держави, зокрема шляхом посилення обмежувальних заходів і санкцій, які б суттєво унеможливили здатність держави-агресора продовжувати війну.
Також учасники заходу відзначили важливість розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних проти цивільного населення та тих, хто не бере участі в бойових діях в Україні, а також притягнення винних до відповідальності.
Крім того, учасники підтвердили готовність до активної співпраці з метою розробки та запровадження механізму компенсації Україні шкоди, завданої збройною агресією РФ, а також підтвердили політичні зобов’язання щодо активної співпраці та участі у повоєнному відновленні та модернізації України.
Політики висловили сподівання на продовження регулярного діалогу з актуальних питань регіональної безпеки в межах «Київської ініціативи».
Президент України Володимир Зеленський назвав «Київську ініціативу» перспективним переговорним форматом.
«Цей формат дасть нам можливість посилити взаємодію в регіоні, спільний захист наших інтересів, насамперед безпекових. Це дуже перспективна лінія нашої роботи на євроатлантичному напрямку», – сказав глава держави.
За його словами, у роботі ініціативи вже беруть участь європейські сусіди України, однак поступово будуть залучатися й інші держави.
Богдан Марусяк