Україна подала до Міжнародного трибуналу з морського права Меморандум проти Російської Федерації у справі про захоплення українських моряків і кораблів у Чорному морі в листопаді 2018 року.
Документ підписав заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін, який є агентом України у цій справі.
«Ми не хочемо помсти, ми хочемо справедливості. І я як міністр, команда Міністерства закордонних справ, уряду, Офісу президента, наші юридичні радники, Офіс генерального прокурора – усі, кожен орган, задіяний у цей процес, ми хочемо тільки одного – справедливості, й ми цієї справедливості домагатимемося всіма доступними для нас засобами, і безумовно, що Міжнародний трибунал з морського права – це один із таких засобів», – заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи підписання Меморандуму.
Як зауважив Євгеній Єнін, «у цьому документі – факти, докази, показання свідків щодо порушень Росією міжнародних конвенцій, що мали місце у 2018 році в районі Керченської протоки. У ньому також – переможне для України рішення, яким Міжнародний морський трибунал майже рік тому зобов’язав Росію звільнити три наших судна «Бердянськ», «Нікополь», «Яни-Капу» та 24 українських моряків і повернути їх під юрисдикцію України».
За словами заступника міністра, це рішення стало чітким сигналом для всього світу, що Росія не може порушувати міжнародне право безкарно.
У Меморандумі також прописані вимоги України. Вони полягають у такому:
- Кремль повинен припинити кримінальні справи стосовно українських моряків.
- Україні мають надати запевнення, що в майбутньому Росія не порушуватиме імунітет військових кораблів.
- Москва повинна виплатити належну компенсацію державі Україна, Військово-морським силам України та захопленим військовослужбовцям.
«Рішення про подальший перебіг розгляду буде ухвалювати саме арбітражний трибунал, який може, відповідно, або розділити процес на дві стадії: юрисдикційну і, по суті, або об’єднати їх в одну й розглядати як єдине ціле. Ми очікуємо на рішення трибуналу протягом кінця 2022 – на початку 2023 року», – зазначив Єнін.
Наголошується, що Росія матиме три місяці, щоб висловити свої заперечення в цій справі.
У Гаазі офіційний Київ добивається, щоб суд визнав порушення Російською Федерацією статті 32 Конвенції, відповідно до якої військові кораблі та їхні екіпажі мають абсолютний імунітет і в територіальних водах, і в нейтральних. Відповідно, захоплення та обстріл Росією кораблів, які законно здійснювали мирний перехід, а також затримання моряків – це пряме порушення положень Конвенції.