Російський суд у Ростові-на-Дону виніс вирок трьом кримським татарам мусульманам у справі Білогірської групи Хізб ут-Тахрір. Усі троє засуджені до колонії суворого режиму за звинуваченнями в тероризмі на релігійній основі. Енвера Омерова засудили до 18 років, Айдера Джаппарова – до 17 років, Різу Омерова – до 13 років.
Як зазначила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова у своєму Twitter, «ці вироки є черговим доказом придушення російськими окупантами інакомислення в Криму».
Повідомляється, що досудове слідство та судовий процес відбувалися з численними процедурними порушеннями, а докази захисту про непричетність обвинувачуваних до інкримінованих діянь цілковито ігнорувались.
Міністерство закордонних справ України уже висловило рішучий протест через вирок російського суду, назвавши його «ганебним».
«Вимагаємо від РФ скасувати рішення суду і негайно звільнити Енвера і Різу Омерових, Айдера Джаппарова, а також усіх незаконно утримуваних громадян України. Росія повинна припинити системні політичні переслідування в тимчасово окупованому Криму і дотримуватися своїх зобов’язань як держава-окупант відповідно до міжнародного права», – зазначили в МЗС.
Українське зовнішньополітичне відомство також закликало міжнародну спільноту засудити застосування Росією політичних переслідувань проти громадян України та посилити політико-дипломатичний тиск із метою звільнення незаконно затриманих нею українців та кримських татар.
Напередодні судового засідання на Керченському мосту представники окупаційної влади зупинили й незаконно утримували протягом 9 годин близько 120 кримських татар, які прямували в Ростов-на-Дону на засідання суду у «справі Хізб ут-Тахрір». Повідомляється, що силовики забирали у людей начебто для перевірки документи, фотографували паспорти.
Нагадаємо, що Енвер і Різа Омерови та Айдер Джаппаров були незаконно затримані на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим силовими структурами окупаційної адміністрації Російської Федерації 10 червня 2019 року та у порушення норм міжнародного права переміщені на територію Росії до міста Ростов-на-Дону.
Богдан Марусяк