У Чорнобильській зоні відбулося урочисте відкриття першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Участь у заході взяло керівництво української компанії «Енергоатом», представники американської компанії Holtec International та інших фірм. Які брали участь у реалізації цього проєкту.
Як повідомляє пресслужба НАЕК «Енергоатом», на об’єкті просто неба зберігатимуться контейнери з відпрацьованим паливом. Звозитимуть туди ядерні відходи з Рівненської, Хмельницької та Южно-Української АЕС.
«Наразі на Централізованому сховищі відпрацьованого ядерного палива завершено спорудження усіх будівельних конструкцій та інфраструктури з приймання і зберігання відпрацьованого ядерного палива, а також сам майданчик, на якому будуть розташовані контейнери з відпрацьованим паливом. Розпочалися пусконаладка та випробування обладнання й устаткування, поставленого компанією Holtec. Експлуатація першого пускового комплексу стартує у травні 2021 року – після завершення будівництва 43-кілометрової залізничної колії до Сховища, яка з’єднає його із залізничною мережею України. Ще 14 пускових комплексів ЦСВЯП добудують до 2040 року – паралельно із заповненням майданчика Сховища контейнерами з ВЯП», – йдеться у повідомленні.
При цьому наголошується, що відпрацьоване ядерне паливо зберігатиметься на території сховища протягом наступних ста років. Вартість проєкту – близько 2 млрд грн.
Спорудження ЦСВЯП було розпочато в листопаді 2017 року. Сховище дасть змогу Енергоатому значно скоротити витрати, пов’язані з поводженням з відпрацбованим ядерним паливом, яке раніше вивозили на тимчасове зберігання в РФ. За приблизними підрахунками, йдеться про заощадження 150-200 млн дол. на рік.
Богдан Марусяк