У МЗС України відбулася панельна дискусія «Побудова стійкості до інформаційних впливів: свобода слова як складова інформаційної безпеки».
Зокрема, у своєму виступі перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова висловила сподівання на подальший розвиток в рамках ОБСЄ надважливого треку з вирішення загроз та викликів, пов’язаних з дезінформацією та пропагандою, що поширюються з-за кордону.
Еміне Джапарова підкреслила, що найбільшим викликом свободі та безпеці ЗМІ в Україні залишається триваюча збройна агресії Росії, яка, серед іншого, активно використовує ЗМІ як інструмент своєї гібридної війни.
У цьому зв’язку вона привернула увагу до кричущих порушень свободи ЗМІ та слова на тимчасово окупованих територіях України в Криму та окремих районах Донецької та Луганської областей. Наприклад, після вичавлення незалежних ЗМІ з Криму активісти або так звані громадянські журналісти взяли на себе роль із заповнення вакууму неупередженого висвітлення реальної ситуації на тимчасово окупованому півострові. Наразі 8 з них ув’язнені російськими окупантами строком до 20 років за фальшивими звинуваченнями.
Еміне Джапарова також нагадала про незаконний арешт російською окупаційною владою в Криму у березні цього року фрілансера радіо «Вільна Європа» Владислава Єсипенка. Крім того, перша заступниця міністра розповіла про українського журналіста, письменника та активіста Станіслава Асєєва, який провів 28 місяців за ґратами в незаконній в’язниці «Ізоляції» в Донецьку, де він піддавався щоденним тортурам.
Еміне Джапарова закликала міжнародне співтовариство використати всі наявні засоби для підтримки України у сприянні звільненню українських політичних в’язнів та закриттю всіх незаконних в’язниць на тимчасово окупованих територіях України.
У свою чергу, представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Тереза Рібейро повідомила, що безпека журналістів є одним з пріоритетів її мандату. Вона також відзначила роботу Координатора проєктів ОБСЄ в Україні, пов’язану з протидією дезінформації та багаторічний проєкт з підтримки зміцнення механізмів саморегулювання ЗМІ, а також створення Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики України.
Також на заході пройшла дискусія представників державних органів влади України, міжнародних експертів НАТО, ЄС, незалежних ЗМІ та громадських організацій, які обговорили кращі світові практики захисту суспільства від шкідливого впливу дезінформації та інших гібридних інструментів, збереження свободи слова та медіа.
Наталя Толуб