Прокуратура Нідерландів під час розгляду справи про катастрофу лайнера рейсу MH17 відкидає версію Російської Федерації про те, що ракету нібито запустили з району села Зарощенське, який у липні 2014 контролювали Збройні сили України. Про це на слуханнях заявив прокурор Вард Фердінандуссе.
Як повідомляє сайт NU.nl, обвинувачення вважає, що збити літак на висоті понад 10 км в цьому районі могла тільки установка «Бук». При цьому версію про атаку військовим літаком виключають.
«Прокуратура вважає, що атака з повітря не могла призвести до катастрофи MH17. Дані первинних радарів не зафіксували наявність інших літаків у повітряному просторі в момент падіння», – заявив прокурор.
Під час розслідування було встановлено, що найімовірніше ракету могли запустити з району села Первомайське, однак розглядають й інші альтернативні місця.
Фердінандуссе зауважив, що російська сторона наполягає, що запуск був здійснений із району села Зарощенське (біля Амвросіївки), що перебував на той час під контролем Збройних сил України. Відповідну заяву додали до справи.
На підтвердження своєї версії російська сторона надала супутникові знімки місцевості від 17 липня 2014 року, проте слідство дійшло висновку, що Москва маніпулює датами.
Також російські знімки мають «нез’ясовні відмінності» від знімків з інших джерел. При цьому враховано й ту обставину, що Міноборони РФ не надало оригінали, оскільки вони не були збережені нібито через сильну хмарність.
Врешті-решт суд зазначив, що, попри ретельне дослідження можливих місць обстрілу, конкретних доказів знайдено не було, а наявні докази надто суперечать названим точкам старту.
Сторона обвинувачення наголошує, що складність полягає ще й у тому, що Україна заявляє про відсутність ракет такого типу на озброєнні, а Росія стверджує зворотне.
Водночас у ході засідання прокурор Тейс Бергер повідомив, що у тілах членів екіпажу збитого над Донбасом у 2014 році рейсу МН17 знайшли уламки ракети.
Як зазначають ЗМІ, криміналісти, проаналізувавши їх, виявили схожість із ракетою новішого зразка з комплексу «Бук» – 9М38М1, а не з ракетою типу 9М38. Таким чином, це спростовує висновки російської державної компанії з виробництва зброї «Алмаз-Антей», яка раніше стверджувала, що Boeing був збитий ракетою 9М38, остання з яких була випущена ще в СРСР у 1986 році.