Справжньою природною перлиною і візитною карткою Закарпаття вважають озеро Синевир, яке є найбільшим і найглибшим високогірним озером України.

Площа його водного плеса складає близько 5 гектарів, найбільша глибина – 19,5 метра. Вода в озері дуже чиста, її середня температура 10-19 градусів, але прогрівається вона лише на 1-2 метри. Тут водяться три види форелі – озерна, райдужна та струмкова, однак ловити рибу в озері заборонено, як і купатися в ньому. Дозволяється тільки плавати на плоту-бокорі.

Рівень води на Синевирі міняється впродовж року. Найбільше і найповніше озеро напровесні, коли тануть сніги. Береги водойми вкриті стрункими ялинами, вік яких становить 140-160 років.

Науковці вважають, що в цій місцевості близько 10 тисяч років тому стався землетрус, і він спричинив потужний зсув. Каміння перегородило струмок, що протікав у долині. Із часом западину заповнила вода кількох гірських потічків, утворивши прекрасне озеро. Підтверджують цю версію і дайвери, які вивчили дно водойми й виявили на ньому залишки скам’янілих дерев, що досі стоять вертикально. Та все ж народна пам’ять зберігає зовсім іншу історію про походження озера.

Згідно з найпоширенішою легендою, колись неподалік жив граф, у якого була красуня-дочка Синь. Якось, гуляючи в околицях маєтку, дівчина зустріла пастуха Вира із сусіднього села. Вони покохали одне одного й почали таємно зустрічатися. Коли вельможа дізнався про стосунки своєї дочки з простолюдином, то наказав слугам убити Вира. Вони вистежили пастуха і кинули на нього величезного валуна. Синь від горя наплакала ціле озеро сліз, а камінь, що приніс смерть, став островом посеред водойми, яку назвали на честь закоханих – «Синевир».

А ще в народі озеро називають «Морським Оком» за його блакитну воду й острівець посередині, який багатьом нагадує зіницю.

За мотивами найвідомішої легенди на березі було встановлено пам’ятник – 13-метрову скульптурну композицію «Синь і Вир», виготовлену з червоного дерева.

Місцеві жителі розповідають не тільки цю, але й інші легенди, перекази про походження озера та різні події, що сталися на його берегах. І ця містика, змішана із первозданною, надзвичайно мальовничою природою, приваблює тисячі туристів. Практично кожен, хто побував на берегах Синевиру, запевняє: тут справді відчувається якесь дивовижне емоційне піднесення, ясність мислення, тісний контакт із довкіллям. Усе це створює майже казкову атмосферу, у яку хочеться поринати знову і знову, надихаючись та заряджаючись позитивом. А легендарна історія кохання манить сюди молодят з усієї України для проведення весільних церемоній.

Синевир вважається головним скарбом однойменного Національного природного парку. Цей чарівний куточок дикої природи увібрав у себе все прекрасне, що є в карпатських горах: безліч мінеральних джерел, ялинові ліси та букові праліси. Довкола озера ростуть 38 видів унікальних рослин і живе 20 видів тварин, занесених до Червоної книги.

Із 2011 року у парку працює Реабілітаційний центр для бурих ведмедів. Сюди привозять тварин, які зазнали жорстокого поводження чи утримувалися у неволі без відповідних умов.

Також туристи можуть відвідати розташований неподалік від Синевиру єдиний у Європі Музей лісу і сплаву. У ньому можна ознайомитися зі старовинним знаряддям праці лісорубів, з макетами вузлів, споруд і пристосувань усього технологічного процесу заготівлі, сортування, зберігання й транспортування деревини у вигляді плотів-бокорів.

Зараз довкола Синевиру активно розвивається туристична інфраструктура, а на березі озера щороку проводиться Всеукраїнський фестиваль «На Синевир трембіти кличуть».

Контакт:

  • озеро розташоване в гірському масиві Внутрішні Ґорґани поблизу села Синевирська Поляна Міжгірського району Закарпатської області на висоті 989 метрів над рівнем моря;
  • координати 48°37′01″N 23°41′01″E;
  • npp-synevyr.net.ua

Цікаві факти:

  • Рамсарською конвенцією озеро Синевир визнано водно-болотним угіддям міжнародного значення;
  • у 2011 році «Укрпошта» випустила серію марок «Сім природних чудес України», одна з яких присвячена Синевиру; (ілюстрація, марка)
  • місцеві жителі вірять, що кожен, хто закохається біля озера, збереже свою любов протягом усього життя.

Ілля Тарасюк – відомий український журналіст, статті якого впродовж останніх 15 років публікують провідні ділові видання України. Спеціалізується на економічній та політичній тематиці. Закінчив Києво-Могилянську академію за спеціальністю «філологія».

Всі Новини ›