Служба безпеки України фіксує зростання активності спецслужб Росії та керованих ними агентурних мереж в інтернеті.
Як повідомив пресцентр СБУ, «за період дії карантинних заходів кіберфахівці Служби безпеки України заблокували понад 2,3 тисячі інтернет-спільнот із загальною аудиторією понад 980 тисяч користувачів та викрили 323 інтернет-агітаторів, які поширювали різноманітні фейки про епідемію COVID-19. Встановлено, що 16 із виявлених агітаторів діяли за завданням російської сторони».
Правоохоронці наголошують, що пропагандисти намагаються використати будь-які інформаційні приводи для створення хаосу та паніки. Зокрема, за вказівкою кураторів проросійські агітатори поширювали фейкові новини про святкування Дня Перемоги, вимушені карантинні обмеження й закликали до їх порушення.
Стосовно 16 осіб, які діяли за завданням російської сторони, СБУ розпочала кримінальні провадження. Матеріали ще на 307 людей передано в поліцію, із них 134 притягнуто до адміністративної відповідальності.
«Служба безпеки України закликає інтернет-користувачів бути пильними та приділяти особливу увагу безпеці в інтернеті, довіряти лише інформації з офіційних джерел. У черговий раз нагадуємо про кримінальну та адміністративну відповідальність за свідому дестабілізацію ситуації, у тому числі через інтернет», – йдеться в повідомленні.
Тимчасом експерти звертають увагу на те, що силовики боряться із прихованою загрозою, однак дуже часто не помічають очевидних ознак прояву російської пропаганди.
Віталій Портников, журналіст, публіцист прокоментував ситуацію для Promote Ukraine:
«Протистояти будь-яким фейкам із боку Росії досить важко, тому що Росія витрачає на це набагато більше грошей і зусиль, ніж Україна та інші країни світу витрачають на протидію. Окрім того, в нашій державі працюють власні телевізійні канали, радіостанції, інтернет-видання, які синхронно діють разом із російською пропагандою. Якщо у нас провідні телеканали країни розповсюджують фейк, скажімо, про якісь там секретні американські лабораторії на території країни (як це було нещодавно з телеканалом 1+1), то я не думаю, що ми взагалі займаємося протистоянням російській пропаганді. Мені здається, що більшість нашого інформаційного простору існує в повній гармонії з цією пропагандою. У такому разі нам залишається хіба що просто продовжувати будувати державу із власним уявленням про політичні цілі, про своє майбутнє».