Близько 40 депутатів Європейського парламенту нещодавно подали лист із проханням до Європейської Комісії розпочати розслідування щодо можливих навмисних ринкових маніпуляцій з боку Газпрому та можливого порушення правил конкуренції встановлених в ЄС. У світлі нещодавнього обмеження поставок газу до Європи, що призвело до рекордно високих цін на газ у Європі, та перспективи розпочати цьогорічний опалювальний сезон з недостатніми запасами газу у сховищах, дії Газпрому викликають підозри у навмисних спробах використати ціни на енергоносії для політичного тиску на Європу та Україну.
Почасти, недостатні об’єми поставок з Росії пояснюються поповненням її власних спустошених сховищ. Крім того, газопостачання було обмежене через ремонтні роботи у Норвегії, а відправці достатньої кількості скрапленого газу завадило закриття заводів у США внаслідок ураганів.
Однак у євродепутатів по праву виникають підозри щодо маніпуляцій на ринку. Вони посилаються на припинення Газпромом певної частки видобутку, нездатність Газпрому забронювати потужності транспортування газу існуючими трубопроводами в Україні та його відмову гарантувати додаткові обсяги постачання влітку для заповнення сховищ у Європі, що не тільки завдає шкоди Україні та поставкам до ЄС, але також може завдати шкоди інфраструктурі українських трубопроводів через брак тиску необхідного для довготривалої підтримки труб в робочому стані. На додаток до цього, хоча Газпром припиняє певну частку видобутку і відмовляється від транзиту газу територією України, компанія одночасно здійснює тиск на ЄС щодо якнайшвидшого запуску свого газопроводу «Північний потік-2», на який ще чекають місяці регуляторних перешкод.
Росія постійно застосовує таку тактику задля негативного впливу на Україну та ЄС:
– У 2006 році Росія припинила постачання газу до України на час переговорів про ціну.
– У 2007 році Газпром погрожував скоротити об’єми поставок газу до України всього через два дні після виборів, внаслідок яких у Києві міг сформуватись прозахідний уряд.
– У 2009 році Газпром припинив газопостачання до України через цінові суперечки
Нещодавні дії Газпрому, що спричинили стрибки цін по всій Європі, є черговою спробою примусити, корумпувати та здійснити тиск на ЄС та Україну, щоб отримати бажаний для Росії результат.
Голова делегації в Комітеті асоціації Україна-ЄС, євродепутат від Польщі Вітольд Ващиковський, один з підписантів листа, дає такий коментар: «Триваючі бурхливі події навколо «Північного потоку-2» викривають дві тривожні теми, які повторюються у нашому політичному житті. По-перше, Берлін дбає про європейську солідарність лише тоді, коли це вигідно порядку денному Німеччини. У випадку «ПП-2», це егоїстичні та короткозорі економічні інтереси за рахунок енергетичної та традиційної безпеки ЄС та його держав-членів. На відміну від Польщі, яка змогла значно диверсифікувати свій імпорт вуглеводнів, Німеччина запекло посилює свою залежність від російського газу. Відтак, Берлін готовий фінансувати поточні та майбутні війни Путіна на територіях, які Росія називає своїм «близьким зарубіжжям». По-друге, європейські ліві готові розповідати будь-яку брехню щоб догоджати Росії та просувати свою радикальну екологічну програму. Останні стрибки цін на енергоносії по всій Європі були спричинені переважно маніпуляціями Газпрому, і Путін насправді не приховує цього. Однак комісар Тіммерманс не визнає цього. Натомість він стверджує, що виною всьому відсутність реалізації так званого «Зеленого курсу», що є абсурдним на перший погляд. Враховуючи нещодавню історію приєднання німецьких, австрійських та нідерландських політиків до лав російських енергетичних гігантів, не можна не помітити, що Газпром став своєрідним пенсійним фондом для європейських політиків, які готові виконувати доручення Газпрому під час свого перебування на посаді».
Європейські лідери повинні визнати справжні мотиви тактики Росії. Це спроба захистити свою частку ринку за рахунок інших, зберегти енергетичне панування над Європою і виконання вимог Росії. До тих пір, поки Європа не стане менш залежною від Росії як джерела енергії, Росія й надалі матиме можливість прирікати ринки на кризу, просто перекриваючи кран до Європи та штучно маніпулюючи ринками задля власних (гео) політичних цілей.
Марта Барандій