Російські дипломати погрожують тим державам, які дали згоду взяти участь в міжнародному саміті «Кримська платформа». Про це повідомила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії».
«Через російські дипломатичні представництва відбувається робота з дискредитації «Кримської платформи». Ми отримуємо інформацію про це, у тому числі, і від наших партнерів. Вони нам розповідають про зустрічі з російськими послами і про те, що вони на цих зустрічах говорять про «Кримську платформу» і про те, як будуть ставитися до країн, які до неї приєднаються. Це мова погроз. І дійсно, не кожна країна має ресурс, щоб ігнорувати ці погрози. Є низка країн, співробітництво Росії з якими має критичний характер – чи то в економічній площині, то чи у військовій співпраці. Ми до цього теж повинні ставитися тверезо», – сказала Джапарова.
Вона також додала: якщо якісь держави не зможуть із різних причин приєднатися до «Кримської платформи» цього року, то Україна не стане «зачиняти двері у них перед носом», а продовжить працювати з ними надалі, незалежно від того, хто виявить найбільший скепсис чи відмовиться співпрацювати в межах цієї ініціативи. «Кримська платформа» буде відкритою для всіх, хто побажає до неї приєднатися.
Днями ЗМІ повідомляли, що російські дипломати напряму погрожують погіршенням відносин із Москвою та відмовою у допомозі. Насамперед це стосується африканських і азіатських держав, які сильно залежать від зовнішньої політики РФ. Найімовірніше, що до Києва у серпні не приїдуть президент Азербайджану Ільхам Алієв та президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Втім, делегації цих держав прибудуть в Україну.
Щоб ще більше вдарити по «Кримській платформі», Кремль захотів зібрати глав СНД у Криму саме в ті дні, коли в Києві відбуватиметься форум. Відомо, що найімовірніше, на окупований півострів прибуде самопроголошений білоруський президент Олександр Лукашенко. Візити інших глав країн-членів СНД наразі не підтверджені.
Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський вважає створення «Кримської платформи» серйозним кроком у напрямку деокупації півострова. Під час установчого саміту, який відбудеться 23 серпня в Києві, буде створено постійний офіс та обговорені ініціативи щодо безпеки в Азово-Чорноморському регіоні.
Богдан Марусяк