Російська Федерація блокує створення моніторингової місії на території анексованого Кримського півострова, хоча Україна цю тему порушує і намагається просувати з моменту окупації у 2014 році.
Про це в ефірі Радіо Свобода заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
«Я просто поясню, що для України принциповим є (і це нормально), що будь-яка моніторингова місія має заїжджати в Крим згідно з українським законодавством як у частину України. Росія на таке формулювання не погоджується», – зазначила вона.
Заступниця голови МЗС звернула увагу, що порушники порядку в’їзду на територію окупованого українського Криму будуть прагнути приховати це, але для діяльності моніторингової місії така поведінка буде неможливою.
«Росія буде шукати різні аргументи, декларуючи, що вони чекають усіх у Крим – ми чуємо це всюди, що «приїжджайте до нас у гості в Крим – ми вам усе покажемо і розкажемо». Штудман (швейцарський дипломат Жерар Штудман – ред.) з’їздив туди. Його ФСБ за руку водило на всі зустрічі. І ми розуміємо, що адекватне сприйняття ситуації з ескортом ФСБ достатньо складно сформувати. Тому, на жаль, Росія блокує…» – наголосила Джапарова.
Вона також додала, що ця ситуація означає тільки одне: моніторингова місія в окупований Крим потрапить нескоро.
Крім того, Джапарова заявила, що класична журналістика зараз у Криму неможлива, а 11 журналістів перебувають за ґратами, куди їх запроторила окупаційна влада.
«Десятки ЗМІ змушені були виїхати. І таким феноменальним явищем у Криму було формування громадянської журналістики, коли люди, які не згодні з тими правопорушеннями, які відбувалися, з обшуками в будинках кримських татар, просто брали телефони, фільмували, викладали в соціальні мережі. І таких людей так само саджають за ґрати. На сьогодні їх 11. І ми, як міністерство, започатковуємо кампанію на підтримку громадянських журналістів», – наголосила заступниця голови МЗС.
Богдан Марусяк