16 червня президент США Джо Байден та президент Росії Владімір Путін зустрілися в Женеві (Швейцарія) в рамках двостороннього саміту.
Зустріч проходила у закритому режимі і завершилася близько 17:05 за місцевим часом. Загалом вона складалася із двох сесій тривалістю 93 та 65 хвилин, між якими була 45-хвилинна перерва.
На свій пресконференції Путін підтвердив, що обговорював із президентом США Джозефом Байденом врегулювання ситуації на сході Україні. А Байден вкотре нагадав Путіну, що США підтримують територіальну цілісність України. Також він підтвердив, що американська сторона підтримує дипломатичний шлях розв’язання конфлікту на Донбасі.
Під час перемовин Байден також підняв питання вступу України в НАТО. Натомість російський президент вважає, що по питанню вступу України до НАТО “немає чого обговорювати”.
Крім того, Путін та Байден змогли домовитися про повернення послів. Зокрема, посол Росії в США Анатолій Антонов знаходиться в Москві з березня 2021. А посол США в Росії Джон Салліван був відкликаний до Вашингтона для консультацій у квітні.
Особливу увагу було приділено і питанню кібербезпеки. Президент США Джозеф Байден передав російському лідеру Володимиру Путіну список з 16 секторів, які не мають бути ціллю кібератак.
“Ми говорили про контроль над ядерними озброєннями, говорили про питання кібербезпеки. Важливі об’єкти інфраструктури не мають бути ціллю атак. Я передав Путіну список з 16 секторів, які не мають бути ціллю атаки”, — сказав Байден під час своєї пресконфернції.
Він додав, що якщо США та Росія не зможуть врегулювати питання кібербезпеки, то “це буде проблемою”. Він також нагадав, що Сполучені Штати мають значний кіберпотенціал, і якщо Росія порушуватиме базові правила, США реагуватимуть на ці дії у кіберпросторі.
Разом з тим, Байден заявив, що США будуть піднімати питання прав людини і попередив Путіна про наслідки смерті Навального. “Я чітко сказав йому, що ці наслідки будуть спустошливі і руйнівні для Росії. Знаєте, він обґрунтовує ув’язнення Навального, в той час як він помирає у в’язниці”, – підкреслив він.
Після зустрічі Кремль опублікував спільну заяву, в якій говориться, що США і РФ запустять діалог про стратегічну стабільність. Також у документі президенти підтвердили прихильність принципу, згідно з яким в ядерній війні не може бути переможців, і вона ніколи не повинна бути розв’язана.
Наталя Толуб