У Берліні завершилися переговори на рівні політичних радників лідерів «нормандської четвірки». Головним результатом 7-годинної зустрічі, за словами керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака, стала домовленість про продовження режиму «тиші» на Донбасі.
«Я вважаю, що це найважливіше, що сьогодні відбулося. І це дає надію, що режим «тиші», який був ініційований Президентом України і тривав протягом останніх 6 тижнів, буде продовжений. Ми дуже на це сподіваємося і будемо робити все, що залежить від України, аби це було так. Ми робимо все, щоб зберегти життя та здоров’я наших бійців, наших людей. Так, не було досягнуто конкретних домовленостей щодо строків, але… усе свідчить, що процес рухається вперед. Я впевнений, що цей саміт відбудеться, хоча, на жаль, не можу назвати сьогодні конкретну дату. Сподіваюся, що він відбудеться до кінця цього року», – зазначив Єрмак.
Він також заявив, що під час зустрічі делегації обговорили практично всі пункти, що стосуються домовленостей лідерів «нормандської четвірки», досягнутих у Парижі: безпекові та політичні питання, доступ Червоного Хреста, звільнення утримуваних осіб.
Голова Офісу Президента України висловив сподівання, що наступна зустріч радників відбудеться протягом найближчих тижнів. До того часу до роботи долучаться помічники та консультанти.
Водночас заступник керівника адміністрації президента РФ Дмітрій Козак за підсумками зустрічі заявив, що українська сторона погодилася переглянути постанову Верховної Ради про призначення місцевих виборів в Україні.
«Проривів немає. На жаль, не можу похвалитися тим, що з усіх питань вдалося досягти узгоджених рішень… Ви знаєте, що каменем спотикання є тверда позиція України – я маю на увазі за кількістю голосів у парламенті України, – щоб відійти від Мінських угод. Домовилися, що найближчим часом у Верховній Раді буде розглянуто постанову, яка коригує ту постанову, що її було ухвалено 15 липня», – заявив Козак.
Тим часом голова української делегації у Тристоронній контактній групі щодо Донбасу Леонід Кравчук зауважив, що виконання Мінських угод наразі неможливе через різні позиції України та Російської Федерації в питанні черговості проведення виборів на Донбасі. На думку першого президента України, вихід із ситуації, що склалася, треба шукати в зустрічі лідерів «нормандської четвірки».
«Я думаю, що на відповідних умовах і під час таких зустрічей це питання потрібно вирішувати. Тільки на такому рівні, іншого (виходу) я не бачу», – додав Кравчук.
Богдан Марусяк