Авіакомпанії у світі одними з перших відчули на собі удар коронавірусу. Авіа перевезення опинилися у зоні турбулентності: тут спостерігається масове скасування рейсів та звільнення персоналу. Говорять і про ймовірні банкрутства. Через поширення коронавірусу 2020 рік може стати найгіршим для авіаперевізників щонайменше з моменту фінансової кризи 2009 року. Тільки українські авіаперевізники та аеропорти вже зазнали більше 2 мільярдів гривень прямих збитків. «Promote Ukraine» запитав у експертів чого чекати авіа галузі у всьому світі?
Богдан Долінце, авіаційний експерт, директор «Інституту менеджменту та стратегій»
Сьогодні світовий ринок авіації в очікуванні відновлення авіаперевезень і готується до масштабних змін. У першу чергу це перевірка температури тіла пасажирів в терміналах та перед посадкою на борт, тестування, здорожчання квитків й відсутність їжі на коротких перельотах. Крім того, деякі аеропорти вже ввели обов’язкове тестування на COVID-19 для пасажирів, що прилітають.
Авіаперевізники очікують, що такі заходи будуть тимчасовими, та мають регулярно переглядатися, для виявлення більш ефективних варіантів, або скасування тих, що не підтвердили ефективність.
Такі безпрецедентні заходи призводять до збільшення витрат перевізників і очікувано можуть спровокувати зростання вартості квитків на 54%, у порівнянні минулим роком.
В свою чергу, застосування суворого соціального дистанціювання також призводить до обмеження пропускної здатності аеропортів на третину. Наприклад, для дотримання дистанції при посадці в літак 189 пасажирів черга в аеропорту складе 380 метрів.
У нинішніх умовах внутрішні ринки будуть відігравати важливу роль у відновленні авіаперевезень. Сьогодні вони складають 80% світового авіатрафіку, коли в докризовий період цей показник сягав лише 30-40%.
Останні дані галузевих асоціацій дають надію на повернення ринку до докризових показників протягом наступних 2-3 років, для повного ж відновлення ринку та повернення до попередніх темпів розвитку галузі може знадобитися до 10 років. Тільки українські авіаперевізники та аеропорти вже зазнали більше 2 мільярдів гривень прямих збитків. Якщо ж оцінювати втрати усіх підприємств авіаційної галузі загалом, то за підрахунками Авіаційного комітету ТППУ вони складуть за підсумками року від 10 до 15 мільярдів гривень.
Семен Кравцов, авіаційний експерт, партнер, адвокат ЮФ Inpraxi Law
Без перебільшень період глобальної соціальної ізоляції, спричинений пандемією – найскладніший та найбільш кризовий час для авіації. Ми майже щодня читаємо гучні заголовки в ЗМІ: держави закривають свої кордони, рейси скасовуються, аеропорти порожні, скорочення персоналу, мільйонні збитки, авіаперевізники за крок від банкрутства. На додаток суміжні до авіації галузі такі як туризм та транскордонна діяльність також паралізовані.
Серед безлічі експертних прогнозів щодо майбутнього цивільної авіації: від песимістичних до помірно-оптимістичних, очевидно одне – шлях до відновлення авіаперевезень буде довготривалим і тернистим. Хоча не виключно, що після зняття карантину у багатьох фінансово спроможних громадян буде діяти фактор «revenge spending», тобто фінансові витрати через почуття помсти за втрачений час.
У будь-якому разі, часи відчаю вимагають відчайдушних заходів, і компанії намагаються вижити всіма можливими способами. Урядова допомога зазвичай вважається одним з таких способів. Розглянемо варіанти її розподілу – позики, кредити, надані акціонерами компанії, придбання частки компанії.
Нещодавній кейс з багатомільярдною підтримкою авіакомпанії Lufthansa з боку Німеччини відкрив одразу кілька важливих і досить чутливих моментів. Перше і головне – питання конкуренції. Незважаючи на те, що така допомога, надана федеральним урядом, підлягає затвердженню Європейським органом з питань конкуренції, Ryanair на чолі з генеральним директором Майклом О’Лірі планує оскаржити надання урядової допомоги. Оскільки такий крок ставить усіх гравців галузі, які також зазнають багатомільйонних втрат, у нерівне становище.
Другий момент, на який слід звернути увагу в кейсі з Lufthansa – це корпоративне управління та продиктовані інвестором, вимушені корективи в бізнес-процесах. Прагнучи уникнути загострення ситуації навколо отримання Lufthansa величезної переваги у розмірі майже 10 мільярдів євро, Європейська комісія хоче, щоб авіакомпанія послабила свій контроль в головних вузлових аеропортах Франкфурта і Мюнхена, та зменшила свій флот, що базується в Німеччині. Очевидно, що це дуже болючий компроміс для авіакомпанії.
Скорочення мережі польотів є ще одним варіантом оптимізації для авіаперевізників. Так наприклад, український системний перевізник «Міжнародні авіалінії України» призупинив далекомагістральні перельоти (Нью-Йорк, Торонто, Делі) мінімум до квітня 2021 року. До оптимізації маршрутів вдалася і авіакомпанія Air France. За доручення уряду Франції компанія скоротила свою внутрішню мережу, тим самим відкриваючи нові перспективи поїздам.
Ще однією болючою проблемою для авіагалузі стали масові скорочення штату працівників. Австрійська авіакомпанія Austrian Airlines показала максимально правильний варіант виходу з ситуації. Досягнувши домовленості з персоналом щодо зниження зарплати, компанія не лише зберігає сотні робочих місць, а й економитиме близько 80 мільйонів євро щороку.
Разом з тим, криза істотно зачепила інфраструктуру аеропортів. Після відновлення авіаперевезень аеропорти мають реалізувати всі необхідні заходи для соціального дистанціювання, що в рази збільшить тривалість проходження реєстрації та посадку/ висадку з літаків.
У той же час, тривале перебування пасажирів у аеропортах через ускладнену процедуру реєстрації дає додаткові можливості для магазинів, кафе, бізнес-лаунжів. Іншим питанням є маркетингова стратегія, авіакомпаніям потрібно переглянути її та максимально вдосконалити, розширивши перелік послуг. Проте нагадаю, що бізнес-зали та магазини Duty Free тимчасово будуть закриті.
Насамкінець зазначу, що зниження вартості та оптимізація операційних процесів будуть девізами більшості авіакомпаній принаймні на найближчий рік. Проте, зрештою, період кризи чудовий час для вдосконалення та подальшого розвитку. Тому пристебніть ремені безпеки і підготуйтеся до зльоту.
Наталя Толуб