Україна є суверенною державою, яка робить вибір щодо власного майбутнього, проте Кремлю це не подобається і він погрожує війною. Сьогодні ми постаємо перед найбільшим нарощуванням військ на європейській землі з найтемніших днів «холодної війни».
Про це під час виступу на сесії Європарламенту заявила Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Люди в Україні мужньо намагаються продовжувати своє (нормальне, – ред.) життя. Але багато з них мають «надзвичайні валізи» просто перед дверима, з необхідним одягом та важливими документами, на випадок, якщо їм доведеться покинути домівки. Інші готують запаси продовольства… Люди навіть обладнують укриття в підвалах. Це все – не історії з 40-х років минулого століття. Це Європа у 2022 році. І це відбувається внаслідок навмисної політики російського керівництва», – зауважила політик.
Вона нагадала, що протягом минулих семи років Україна страждала від постійної агресії з боку Москви. Попри такий тягар, держава здійснила важливі кроки для подолання корупції, відновила інфраструктуру, створила нові робочі місця для талановитої молоді. Європейський Союз супроводжував Україну у цих зусиллях, надавши найбільш значну підтримку у власній історії.
За словами Президента Єврокомісії, українці свідомі, що демократія в країні все ще має певні недоліки та проблеми, але Україна сьогодні є суверенною, вільнішою та сильнішою країною, ніж вона була у 2014 році. І це саме та причина, чому Кремль сьогодні знову їй погрожує.
«Ми твердо стоїмо поряд з Україною. Ту ідею, що Кремль може вирішувати, що можуть, а чого не можуть бажати українці, – ми просто не можемо прийняти. Як і ідею про «сфери впливу», що виходить із минулого століття. Ця криза, так, вона стосується України, але й набагато більшого. Це також про те, що означає – бути суверенною, незалежною і вільною державою у 21 столітті. Це про право кожного жити вільним від страху. Це про право кожної країни визначати власне майбутнє. Саме це послання Європейський Союз надіслав Кремлю», – наголосила політик.
Вона висловила сподівання, що Кремль вирішить не розв’язувати подальше насильство в Європі, хоча вчора від Росії надходили суперечливі сигнали. З одного боку, російська влада анонсувала відведення російських військ. З іншого – Державна Дума проголосувала за визнання незаконних утворень ОРДЛО незалежними «республіками».
«Я все ще глибоко вірю в дипломатію. Було важливо вчора почути про зобов’язання в рамках Мінських угод. Президент Макрон та Канцлер Шольц здійснили візити в Київ та Москву, інші представники також мали контакти з обома сторонами. Я маю постійні обміни з ними, з президентом Байденом, з прем’єр-міністром Трюдо, прем’єр-міністром Джонсоном. Трансатлантична спільнота протягом уже тривалого часу не була настільний об’єднаною, як зараз», – заявила Президент Єврокомісії.
Вона додала, що Європейський Союз та його партнери об’єднані в цій кризі. І заклик до Росії є максимально зрозумілим – не обирати війну, тоді співробітництво буде можливим. Якщо ж Кремль обере шлях насильства проти України, то відповідь буде потужною та об’єднаною.
Богдан Марусяк