Окупація Криму й частини Луганської та Донецької областей Російською Федерацією призвела до появи двох осередків екологічної небезпеки в центрі Європи, це загальна загроза всьому світові.
Про це заявив Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на Конференції ООН із питань зміни клімату COP26 у Великій Британії.
«У 1994 році Україна отримала гарантії безпеки, які не було виконано. А планета отримала дві екобомби в центрі Європи: окуповані Крим і частина Донбасу. Острів із неповторною флорою і фауною став військово-морською базою РФ. А на частині Донбасу – затоплення шахт, деградація ґрунту, нестача питної води», – зауважив глава держави.
Він назвав це загрозою всьому світові, наголосивши, що домовленості нічого не варті, якщо для когось вони є просто словами.
«У наш час біда, хоч би де вона трапилася, стосується всіх. Це доводить вибух на Чорнобильській АЕС, від якого постраждала не тільки Україна, а й десятки країн світу», – сказав Президент.
За його словами, у разі, якщо людство припинить виконувати домовленості та не робитиме реальні кроки для збереження планети, вона потоне в катаклізмах. При цьому зміни мають стосуватися пріоритетів світової політики та кожної держави окремо.
«Вимірювати не лише фінансове, а насамперед екологічне зростання. Не тільки рівень ВВП та інфляції, а й чистоти повітря, води та землі. Сприймати будь-яку територію не як ринок збуту товарів і послуг, а як домівку тисяч представників флори та фауни. Пишатися не новими моделями техніки, не так тим, що ми створюємо, а тим, що ми щось зберігаємо. Сказано багато слів. Час їх виконувати. Швидко, без зволікань», – резюмував президент України.
Нагадаємо, що на окупованій території Донецької області розташована шахта «Юнком», де у 1979 році радянська влада влаштувала ядерний вибух. Після цього в шахті виникла радіоактивна порожнеча, звідки постійно відкачували воду, щоб вона не потрапила в ґрунтові води. Майже три роки тому окупаційна адміністрація припинила відкачування підземних вод з цього об’єкта, тож радіація проникає в горизонт ґрунтових вод.
Екологічна ситуація на Донбасі є постійним питанням на засіданнях Тристоронньої контактної групи. Також цю тему порушували й на міжнародній арені, зокрема на брифінгу держав-членів ООН. Головна вимога України – допустити до небезпечних об’єктів експертів міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Однак досі окупаційна влада виступала категорично проти таких ініціатив.
Богдан Марусяк