Україна шукає нові інструменти для повернення Криму та захисту жителів анексованого півострова, а для реінтеграції Донбасу після деокупації потрібен буде пакет законів. Про це заявив Президент України Володимир Зеленський у вівторок, 20 жовтня, під час виступу у Верховній Раді зі щорічним посланням.
«Нам потрібна стратегія розвитку Донецької та Луганської областей, робота над нею вже розпочалася», – сказав Зеленський.
Він зазначив, що заходи з реінтеграції будуть також передбачати амністію, однак закликав не боятися цього процесу, хоча тут є велике поле для маніпуляцій.
«Страшне слово амністія, не про всіх і не про уникнення відповідальності, а про мільйони наших громадян, на чиїх руках немає крові і які зараз фактично самі перебувають у заручниках в окупанта», – наголосив президент, додавши, що їм потрібен чіткий сигнал – не варто боятися, гідне майбутнє тільки з Україною.
Крім того, Зеленський вважає, що ті люди, які у 2014 році здали без бою Крим, повинні відповісти за це, тут «питання не в помсті, питання у справедливості».
Зараз же Крим залишається окупованим, а українці та кримські татари там зазнають регулярних переслідувань. Саме тому, на думку президента, світ не має забути про анексію півострова.
«Мир на Донбасі та деокупація Криму – мої пріоритети. На жаль, у порядку денному «нормандського формату» ніколи не було питання Криму, але воно було й буде завжди у нашому порядку денному. Можна скільки завгодно постити веселі меми про гарантії безпеки Будапештського меморандуму, однак це не поверне наші території. Ми шукаємо нові дієві інструменти для цього. Повернули питання Крим у в міжнародний порядок денний», – наголосив Зеленський.
Він також зазначив, що Україна створює формат «Кримська платформа», який є координацією міжнародних зусиль для захисту прав кримчан та деокупації півострова.
«Я вже предметно обговорив цю ініціативу з представниками Європейського Союзу, Великої Британії, Канади, Туреччини та іншими партнерами. Багато з них готові приєднатися та брати в ній активну участь», – додав глава Української держави.
Водночас він зауважив, що наша держава продовжує зміцнення своєї обороноздатності та втілює стандарти НАТО. За словами президента, зараз вибудовується українська армія, яка зможе захистити Україну «на суші, у воді, у повітрі і кіберпросторі».
Богдан Марусяк