Президент України Володимир Зеленський напередодні Міжнародного дня жертв насильницьких зникнень провів зустріч із членами сімей загиблих захисників держави та зниклих безвісти громадян.
Як повідомляє пресслужба Офісу президента, під час зустрічі обговорили питання соціального та медичного забезпечення для родин загиблих, ефективної реабілітації ветеранів війни, розширення переліку пільг і проблеми з дотриманням наявних пільг для родин героїв, а також питання справедливості у підході до виплати компенсацій.
Під час зустрічі глава держави зазначив, що влада працює над тим, щоб повернути всіх людей, яких незаконно утримують на тимчасово окупованих територіях України й безпосередньо в Російській Федерації.
«Ми дійсно подаємо в списках на взаємне звільнення, щоб ви просто знали, всіх. Немає такого, що ми подаємо цивільних, а військових – ні. Такого немає. Це неправда. Повірте. Ми всіх повернемо: хто живий і неживий. У будь-якому разі», – наголосив президент.
Водночас Міністерство закордонних справ України у своєму коментарі з нагоди Міжнародного дня жертв насильницьких зникнень закликало міжнародну спільноту не залишати поза увагою долю людей, які були викрадені або зникли безвісти в анексованому Російською Федерацією Криму та на окупованих територіях Донбасу.
У МЗС зазначають, що зараз Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополь здійснює процесуальне керівництво у 115 кримінальних провадженнях за 117 фактами насильницького зникнення, позбавлення волі й викрадення людей.
«У переважній більшості випадків були виявлені факти, що свідчать про причетність до зникнень російської окупаційної влади. Зафіксовано випадки залякувань родичів зниклих, свідків, а також відсутність ефективного розслідування. Як і в загальній картині переслідувань незгодних із політикою Москви, серед жертв насильницьких зникнень в окупованому Криму більшість становлять кримські татари», – зазначають у МЗС.
Крім того, у відомстві нагадують, що з приводу насильницьких зникнень в окупованому Криму Україна ще у 2017 році подала до Міжнародного суду ООН позов проти Росії у справі про порушення російською стороною Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.
«Світова спільнота має тримати такі порушення з боку Росії як держави-окупанта у фокусі своєї постійної уваги та посилювати тиск на РФ у всіх випадках насильницьких зникнень», – наголошують у повідомленні.
Нагадаємо, що раніше глава Офісу президента України Андрій Єрмак анонсував новий обмін утримуваними особами, який планується у форматі «100 на 100».
Богдан Марусяк