Протягом останнього року Україна стала дуже активною і перебирає ініціативу в роботі Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу. Раніше часом складалося враження, що Україна в переговорному процесі просто реагує на дії Російської Федерації.
Про це в інтерв’ю виданню «Європейська правда» заявила Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Анка Фельдгузен.
За її словами, останнім часом помічається й те, що на переговорах у Мінську змінилася атмосфера навіть через оновлення складу групи – і Президент Зеленський, і росіяни змінили свої делегації.
Водночас посол вказала на ще одну важливу рису, яка стає все помітнішою.
«Росія намагається зробити крок назад і переконати всіх, немов вона не є частиною «трійки». Що, мовляв, переговори ведуть ОБСЄ, Україна і сепаратисти. Це є неправдою, але зараз вони взялися просувати це усюди – і ми їм постійно нагадуємо, що до Мінської групи входить Росія, а не сепаратисти. Що Росія є стороною конфлікту й погодилася брати участь у його вирішенні – і ми чекаємо від неї саме цього», – зазначила пані Фельдгузен.
Вона також наголосила, що, на її думку, ініціативи з інтеграції представників Німеччини та Франції в роботу Мінської ТКГ наразі не мають сенсу. Часом дипломати з Парижа чи Берліна «приїздили до Мінська, щоби відчути атмосферу – особливо це було потрібно новим колегам, які починали опікуватися цією темою в МЗС, – але це були візити не для участі у «Мінську», а для того, щоби «відчути» його».
Крім того, посол Німеччини в Україні висловила впевненість, що найближчим часом вибори на окупованих територіях Донбасу не відбудуться, на її думку, для цього немає передумов.
«І в самому «Мінську», і в формулі Штайнмаєра йдеться про те, що БДІПЛ ОБСЄ має спостерігати за цими виборами – так, як це відбувається на кожних звичайних виборах в Україні. Але ОБСЄ надсилає свою місію лише за умови, що ситуація є безпечною, якщо є законодавство, якщо всі партії мають можливість проводити кампанію, мають доступ до медіа на території, де проводяться вибори, тощо. Нічого цього на цих територіях немає – починаючи з безпеки», – наголосила пані Фельдгузен.
Вона також зауважила, що проведення виборів на Донбасі є найбільшою проблемою Мінських угод. Водночас пані посол нагадала слова канцлерки Німеччини Ангели Меркель, яка на саміті в Парижі заявила, що Мінські домовленості «не висічені в камені».
Богдан Марусяк