Понад 200 науковців з усього світу виступили проти «офіційного» погляду на поширення інфекції.
ВООЗ, як і Центри контролю та профілактики захворювань США, заявляють, що турбуватися треба про два типи передачі: вдихання респіраторних часточок хворої людини в безпосередній близькості та, рідше, торкання забруднених поверхонь, а потім брудними руками обличчя, пишуть Texty.org.
Однак дедалі більше свідчень існує про «третій шлях» заражень – через аерозолі, мікроскопічні версії респіраторних частинок: вони менші, висять у повітрі довший час і передаються на відстані понад два метри. Часом ця відстань сягає десятків метрів. Це робить зонами ризику, навіть при дотриманні дистанції, погано вентильовані приміщення та громадський транспорт.
Загалом лист, який звинувачує ВООЗ у применшенні уваги до цього способу передачі, підписали 239 дослідників із 32 країн.
Саме аерозольна передача видається єдиним способом пояснити деякі випадки «суперперенесення», як-от у ресторані в Китаї, де було закрито вікна й працював кондиціонер – або ж той випадок церковного хору в штаті Вашингтон, коли на репетиції заразилися практично всі.
Натомість ВООЗ запевняв, що перенесення через аерозолі відбувається лише під час медичних процедур, таких як інтубація.
Наталя Толуб