Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) майже одноголосно підтримала резолюцію, яка закликає розслідувати злочини Російської Федерації в Україні.
Як повідомила пресслужба ПАРЄ, на засіданні затверджено документ на основі доповіді німецького депутата Франка Швабе.
Парламентарії зазначили, що російська агресія спровокувала найважчу гуманітарну кризу в Європі з часів Другої світової війни, кинула виклик глобальному управлінню, призвела до різкого зростання цін на енергоносії та відсутності продовольчої безпеки.
Асамблея рішуче засудила агресію Росії проти України та висловила свою солідарність з Україною та її народом, підтвердивши свою підтримку суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
ПАРЄ заявила, що «схвильована зростанням кількості свідчень звірств, скоєних російськими збройними силами», і висловила повну підтримку всім зусиллям, спрямованим на розслідування усіх злочинів Російської Федерації в Україні.
Як уточнила глава української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева, цим документом Асамблея звертається до членів Ради Європи із закликом негайно створити спеціальний міжнародний кримінальний трибунал для розслідування та переслідування злочину агресії, скоєного політичним і військовим керівництвом РФ, та надання необхідної фінансової підтримки.
Також у резолюції є рекомендація Комітету міністрів Ради Європи призначити спецпредставника у питаннях наслідків агресії Росії щодо України.
Резолюція закликає продовжувати чинити тиск на Російську Федерацію задля припинення бойових дій, виведення військ із території України й дотримання норм міжнародного права.
Тим часом спеціальний американський посланець із питань міжнародного правосуддя Бет Ван Шаак на засіданні ООН заявила, що у США є достовірна інформація про страти російськими військовими українців, які намагалися здатися в полон на околицях Донецька. Вона додала, що такі дії є порушенням основного принципу військового права: заборони розстрілу цивільних осіб і комбатантів, які вийшли з бою через капітуляцію, поранення або інші форми інвалідизації.
Богдан Марусяк