Завдяки підтримці міжнародних донорів інтерес європейського бізнесу до України зростатиме
Зважаючи на те що і європейські, і американські процентні ставки продовжують знижуватися, інвестори шукають нові можливості для інвестицій на ринках, що розвиваються. Після років політичної та економічної нестабільности Україна демонструє досить високі економічні показники, що базуються на відновленні приватного споживання після рецесії, стабілізації рівня інфляції, що змістився до одноцифрового показника, а також налагодженні тісної співпраці з Євросоюзом (ЄС) та Міжнародним валютним фондом (МВФ). У 2019 році Україна стала одним із головних напрямів для інвесторів, що не бояться ризикувати в пошуках великих прибутків.
Причинами посилення позиції України є, по-перше, переорієнтація експорту до ЄС у рамках Угоди про асоціацію з ЄС, що зумовила зростання української економіки в наступні роки після двох криз у 2009 та 2015 роках, та, по-друге, ріст державних облігацій до двозначних показників. Узимку 2019 року неспокійний процес виборів вплинув, зокрема, і на ринок цінних паперів, спричинивши нестабільність цін на облігації. Але після того як новообраний президент Володимир Зеленський та його партія «Слуга народу» заявили про продовження реформ, боротьбу з корупцією, інвестори переконалися, що процес запровадження європейських реформ прискориться протягом наступних кількох років. За словами Олівера Вільямса, менеджера боргових портфелів ринків, що розвиваються, компанії Insight Investment, тісна співпраця України з МВФ у питанні погашення зовнішнього боргу України (приблизно 60% від ВВП) надає інвесторам привід сподіватися, що борг буде погашений у середньостроковій перспективі. Очікується, що лише у 2019 році Україна отримає $2 млрд у рамках підтримки МВФ.
Наприкінці 2018 року Україна спричинила ажіотаж, досягнувши найвищого за сім років економічного зростання – 3,3%, привернувши увагу світової спільноти інвесторів. І якщо українські прихильники вважають результати 2018 року приголомшливими, то показник економічного росту країни на кінець другого кварталу 2019 року – 4,6% – ще більше підвищив рівень довіри інвесторів. Винятковому успіхові сприяв неймовірний врожай зерна та його стрімкий експорт. Уперше за три роки Україна випередила Росію і стала лідером у Європі та світі за обсягом експорту зерна.
Окрім показників експорту, ще одним фактором, який привертає увагу інвесторів, є «ортодоксальний» підхід центрального банку до посилення грошово-кредитної політики шляхом встановлення вищих процентних ставок. Хоча рівень інфляції все ще далекий від цільового діапазону, у вересні 2019 року він нарешті досяг однозначного показника — 7,5%. Також процентна ставка була встановлена вдвічі більшою, ніж рівень інфляції – 17,5%. За даними газети Financial Times, у 2019 році українська гривня стала другою валютою у світі за рівнем зростання з показником 9% відповідно до долара. Подібні двозначні прибутки за державними облігаціями у місцевій валюті вважаються одними з найвищих серед ринків, що розвиваються.
Загалом обмінний курс став значно більш лібералізованим із введенням міжнародної клірингової системи Clearstream у травні 2019 року. Окрім полегшення входу на український ринок, зниження витрат та підвищення ефективности укладання угод, Clearstream підвищує ліквідність українських облігацій. Відтепер в інвесторів немає потреби користуватися дорогими послугами місцевих брокерів. Українська влада, зі свого боку, отримує вигоду від більших обсягів запозичень із меншими витратами.
Новий шлях уряду щодо відповідности під наглядом ЄС та МВФ, поліпшення економічного середовища, стабілізований обмінний курс, вибір політичних та економічних реформ в Україні сприятимуть зміцненню довіри інвесторів. Завдяки поєднанню усіх цих факторів: прискорення економічного зростання, стабілізація обмінних курсів та усталений шлях проєвропейських реформ – Україна стала надзвичайно привабливою для іноземних інвестицій. Позитивні економічні перспективи країни відображені у рішенні міжнародного рейтингу компанії S&P (Global Ratings) – змінити оцінку довгострокового суверенного рейтингу іноземної та місцевої валюти в Україні з «B-» на «B». За словами Михайла Ребрика з Райффайзен Банка Аваль в Україні та Андреаса Швабе, представника Резервного банку Індії (RBI), у першій половині 2019 року частка портфелів, які утримують іноземні інвестори, зросла удесятеро і досягла максимуму за 12 років, приблизно €2,1 млрд. Україна приваблює інвесторів, що прагнуть високих прибутків, зокрема через високі процентні ставки за пропозиціями в борг у місцевій та іноземній валютах. Під час надання своєї першої пропозиції на міжнародних ринках після виборів 2019 року Україна продала єврооблігацій на суму 1 млрд із терміном погашення сім років за курсом 6,75% річних. Уперше за 15 років Україна випускає єврооблігації в євро.
Очікується, що інтерес іноземних інвесторів до України в майбутньому лише зростатиме, оскільки мінливість економіки країни зводиться до мінімуму завдяки постійній співпраці з ЄС, МВФ та іншими міжнародними партнерами, що сприяє стабілізації політичної ситуації та подальшому впровадженню проєвропейських реформ.
Анна Губанова, фінансовий менеджемент, бізнес–школа Vlerick, Брюссель