Новообрана президент Молдови Майя Санду планує покращувати відносини з Україною і вважає, що Крим – це українська територія. Про це вона розповіла в інтерв’ю Європейській правді.
«Ми повинні відновити, «полагодити» відносини між нашими державами після того, куди вони зайшли за останні чотири роки, за президентства Ігоря Додона. На жаль, мій попередник не просто не зміг побудувати відносини з Україною, а й, по суті, ізолював нашу державу», – зазначила Санду.
За її словами, для покращення відносин між країнами є низка причин: по-перше, це сусідні країни, по-друге, обидві держави потребують активної роботи над зближенням із Євросоюзом, а по-третє, є питання «двостороннього порядку денного».
Відповідаючи на запитання про Крим, новообрана президент назвала його українською територією.
«Моя позиція не змінилася відтоді, як ми з вами говорили ще у 2016 році. Крим – це частина України. Я поважаю територіальну цілісність і суверенітет України щодо Криму. Я про це говорила, коли була прем’єр-міністром, і запевняю, я буду говорити точно те саме, коли стану президентом», – заявила Санду.
Також вона порадила Україні врахувати досвід Молдови у Придністров’ї. Попри згоду Кишинева обрати «м’який підхід» у переговорах із Тирасполем та залучення Росії як «посередника» у врегулюванні конфлікту, навіть протягом 28 років не вдалося досягнути значних результатів, а переговори й досі тривають.
«Ми визнали, що Придністров’я є частиною переговорного формату, ми дали тамтешньому бізнесу той самий торговельний режим, який мають наші виробники, – зокрема, право вільного експорту до ЄС за Угодою про асоціацію. Ми підписали понад 300 документів про розв’язання конфлікту тощо… Попри всі ці кроки, наразі ми нікуди не прийшли. І цей наш досвід Україні може бути корисно врахувати у діях щодо Донбасу», – розповіла новообраний лідер Молдови.
Нагадаємо, що в понеділок, 16 листопада, стало відомо про перемогу на президентських виборах у Молдові Майї Санду, колишнього прем’єр-міністра держави. У другому турі кандидат набрала 57,75%.
Богдан Марусяк