Українські правозахисниці розповіли про людей, які постраждали від введених обмежень перетину КПВВ із Кримом. Зокрема, координаторка ГО «КримSOS» Ольга Куришко звернула увагу на розпорядження № 979-р (Про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та виїзду з неї, спрямоване на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2). Виявилося, що документ підписувався 8 серпня, в суботу, а робота КПВВ, згідно цього документу, припинялась вже зранку наступного дня – неділі 9 серпня до 30 серпня.
Таким чином, сотні людей, які мали перетинати адмінмежу з Кримом, були позбавлені можливості не тільки заздалегідь підготуватися до змін, а й отримати консультацію в уповноважених органах з приводу нововведень.
«За період з 9 по 14 серпня до наших організацій звернулися 462 людини, з них 428 звернулися саме з питаннями перетину адмінмежі. Це означає, що 90%, навіть 92% звернень до правозахисників були пов’язані виключно з перетином», – наголосила Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи.
Проблема у тому, що у розпорядженні № 979-р умови перетину адмінкордону прописані не чітко. Це створює низку складнощів для тих, кому необхідно потрапити в Крим чи виїхати з нього.
«Чомусь Уряд вирішив, що у нас всі люди проживають за місцем своєї реєстрації. Не враховано таку категорію як ВПО – це приблизно 50 тис осіб, які виїхали з Криму. Наразі ситуація така, що ніхто не може нічого чітко сказати. Можуть повідомити, що «скоріш за все якщо у вас хворіє родич – вас пропустять», – додала координаторка кримської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини, юристка Анна Рассамахіна.
Правозахисниці вимагають від Уряду скасувати обмеження роботи КПВВ на адмінкордоні з Кримом.
«Ідеальний варіант – скасувати розпорядження №979-р і прийняти іншу нормативну базу, яка б законними методами, з дотриманням принципів права врегулювала питання перетину КПВВ», – зазначила Анна Рассамахіна.
У новому документі мають розширити кількість гуманітарних підстав перетину КПВВ для дотримання принципу єдності родини, надати роз’яснення щодо документів, які підтверджують підстави для перетину КПВВ, розширити категорії громадян, які можуть перетинати КПВВ з Кримом тощо.
Наталя Толуб