Євродепутати з комітету з закордонних справ і з підкомітету з безпеки й оборони Європейського парламенту хочуть відвідати Україну, щоб зібрати факти нарощування Російською Федерацією своїх військ біля кордонів України.
Як зазначає видання DW, лист із проханням дозволити таку місію надіслали новообраній президентці Європарламенту Роберті Мецолі голова комітету німець Девід Макаллістер і керівниця підкомітету Наталі Луазо.
Загалом до складу місії мають увійти 9 євродепутатів. Вона запланована на 30 січня – 2 лютого. Дозвіл на таку місію надає президія Європарламенту.
«Терміновість місії викликана нарощуванням Росією військ в Україні та довкола неї, яка триває, а також дестабілізаційним використанням гібридних атак на українські урядові інституції, включно з дезінформацією та кібератаками», – йдеться в листі. Крім того, у ньому зазначається, що «ця атака на Україну також є атакою на Європейський Союз».
Напередодні під час слухань у Страсбурзі і євродепутати, і глава європейської дипломатії Жозеп Боррель наголосили, що ЄС має бути єдиним «у засудженні залякування Росією України та перед лицем спроб Росії підірвати європейську безпеку і демократію».
На думку Макаллістера й Луазо, місія продемонструє громадянам України солідарність Євросоюзу «в ці непевні часи».
Також про плани відвідати Україну заявили прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте та міністр закордонних справ країни Вопке Гукстра. Про це під час дебатів у парламенті повідомив сам прем’єр, назвавши ситуацію на російсько-українському кордоні «дуже тривожною». Наразі невідомо, коли саме відбудеться візит.
Нагадаємо, що зараз в Україні перебуває державний секретар США Ентоні Блінкен, який заявив: якщо агресивні дії Російської Федерації щодо України залишаться без покарання, це може призвести до того, що решта автократій у світі також можуть розпочати підрив демократії.
Тим часом посольство Росії у США закликало Сполучені Шати відмовитися від планів щодо постачання нових партій озброєнь в Україну.
Російські дипломати запевняють, що РФ ні на кого не збирається нападати, а «практика переміщення військ у своїй землі – суверенне право».
Богдан Марусяк