Міністерство закордонних справ України оприлюднило офіційну заяву, висловивши доволі м’яку позицію з приводу подій у Білорусі, де вже тиждень тривають акції протесту.
Згідно з документом, офіційно оприлюднені результати виборів президента Республіки Білорусь «не викликають довіри в білоруському суспільстві». В українському зовнішньополітичному відомстві також повідомили, що Україна занепокоєна випадками насильства щодо учасників мирних протестів і загалом підтримує позицію Євросоюзу.
«Ми поділяємо позицію, висловлену Європейським Союзом щодо виборів у Білорусі. Україна надзвичайно стурбована випадками необґрунтованої жорстокості правоохоронців щодо громадян, які беруть участь у протестах, представників ЗМІ та іноземців», – йдеться в повідомленні.
Крім того, МЗС України висловило сподівання, що звільнення з-під варти частини затриманих стане початком діалогу влади з громадянським суспільством.
«Закликаємо керівництво Білорусі не допустити подальших переслідувань з політичних мотивів своїх опонентів і тих громадян Білорусі, які вийшли на вулиці міст продемонструвати свою позицію, а також ретельно розслідувати всі факти неправомірного застосування сили проти мирних протестувальників», – зазначили в МЗС.
У заяві також ідеться про те, що Україна вважає Білорусь особливо близькою державою й готова докласти зусиль, щоб урегулювати кризу з дотриманням основних прав і свобод громадян.
Нагадаємо, що держави Європейського Союзу погодилися не визнавати офіційні «результати» президентських виборів у Білорусі. Крім того, високий представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель підтвердив інформацію про роботу над запровадженням персональних санкцій «щодо тих, хто відповідальний за насилля та фальсифікації» в Білорусі.
У МЗС Білорусі у відповідь на ці заяви наголосили, що запровадження нових санкцій ЄС через події навколо виборів означатиме кінець політики блоку стосовно країни. Водночас представник білоруського зовнішньополітичного відомства зауважив, що його держава готова «продовжувати нехай і складний, але діалог».
Тим часом у неділю, 16 серпня, у Мінську влада організувала мітинг на підтримку Олександра Лукашенка. Як зазначають ЗМІ, на захід звозили робітників бюджетної сфери з усієї країни. Люди з регіонів скаржилися на те, що влада змушує їх брати участь у мітингу під загрозою звільнення.
На заході виступив і сам Лукашенко, який, зокрема, заявив: «Натівські війська брязкають гусеницями біля наших кордонів. Литва, Польща і, на жаль, наша рідна Україна закликають провести нові вибори. Якщо ми підемо на поводу в них, ми підемо у штопор і ніколи не стабілізуємо наш повітряний корабель. Ми загинемо як нація». Крім того, він заявив про готовність «уже завтра» змінювати країну та проводити реформи.
Паралельно з офіційним заходом у Мінську та інших містах Білорусі тривають опозиційні акції протесту проти насильства з боку силовиків і з вимогою відставки Лукашенка.
Напередодні президент Білорусі зазначив, що Росія при першому запиті білоруської влади надасть «усебічну допомогу щодо гарантування безпеки Білорусі».
У неділю, 16 серпня, пресслужба президента Білорусі поінформувала, що Лукашенко вдруге за вихідні провів телефонну розмову з президентом РФ Володимиром Путіним.
«Продовжено обговорення ситуації, що склалася після президентських виборів у Білорусі, в тому числі з урахуванням тиску, що чиниться на республіку ззовні. З російського боку підтверджена готовність надати необхідне сприяння у розв’язанні проблем, що виникли, на основі принципів Договору про створення Союзної держави, а також у разі необхідності за лінією Організації Договору про колективну безпеку», – йдеться в повідомленні.
Богдан Марусяк