Участь у місцевих виборах, які пройшли в Україні в неділю, 25 жовтня, взяли понад 10,5 мільйона громадян, які мають право голосу. Це становить 36,88% від загальної кількості виборців.
Про це повідомляє пресслужба Центрвиборчкому.
Там також зазначили, що найвища явка була у Тернопільській області – 44,68%, найнижча у Донецькій – 31,67%.
Фактично, голосування проходило в умовах зростання кількості інфікованих вірусом COVID-19 по всій Україні.
Відповідно до соціологічного опитування, кожен п’ятий виборець не пішов голосувати через стан здоров’я, частина людей не могла проголосувати через прописку, також були й ті, хто не знав, за кого голосувати.
У Комітеті виборців України заявили, що результати місцевих виборів неможливо поставити під сумнів, а саме голосування буде визнане дійсним, незважаючи на низьку явку.
Тим часом у Громадянській мережі «ОПОРА» наголосили, що місцеві вибори в Україні були конкурентними і такими, що відбулися. Кожна кампанія в межах територіальних громад є унікальною, тому загальна оцінка позитивна.
«Загальна оцінка є позитивною, тим не менше, це не свідчить про відсутність проблем під час виборчого процесу. ОПОРА зафіксувала достатньо масові порушення процедури організації та проведення виборів, проведення кампанії, інцидентів, пов’язаних із порушенням правил ведення передвиборчої агітації та їх фінансування….» – заявила координаторка ОПОРИ Ольга Айвазовська.
За її словами, якби парламент завчасно ухвалив зміни до Виборчого кодексу України, усі учасники були б у рівних умовах. Нині у виборах до громад могли брати участь лише партії, через що з’явилося поняття «партійна франшиза». Айвазовська наголосила, що держава не повністю забезпечила «антиковідними» засобами виборчі комісії, тому деякі члени таких комісій відмовлялися працювати.
Як зазначають експерти, показовим на цих місцевих виборах є результат президентської партії «Слуга народу». У найбільших містах кандидати від цієї сили навіть не вийшли у другий тур у боротьбі за мерське крісло, а за партійними списками партія на третьому місці (наприклад, у Києві, де на парламентських виборах 2019 року в усіх мажоритарних округах Києва перемогли висуванці від «Слуги народу») або й нижче.
Голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко уже заявив, що не вважає місцеві вибори 2020 провалом для монобільшості. За його словами, це важлива подія для країни, яка має змінити життя українців на краще.
Водночас фахівці констатують зростання популярності опозиційних партій із проросійськими поглядами, зокрема «Опозиційної платформи – За життя». Ці сили отримали відчутне представництво на півдні та сході України. Відповідно, цей успіх вони постараються розвинути, щоб максимально скористатися ситуацією на наступних парламентських виборах, які можуть бути проведені достроково.
Остаточні результати місцевих виборів у більшості територіальних громад можуть бути встановлені за три-п’ять днів. Однак у Центральній виборчій комісії наголосили, що очікують і на судове випробування результатів виборів, а в окремих територіальних громадах буде повторне голосування на виборах міських голів.
Богдан Марусяк