Унаслідок кризи після пандемії коронавірусу представники всесвітньої галузі туризму й гостинності очікують, що більше мільярда туристів цього року скасують заплановані подорожі. Це призведе падіння показників галузі на 80% у порівняні з 2019 роком. Що буде в Україні? Чи розвиватиметься її внутрішній туризм та чи готові українські міста та готелі до туристів Promote Ukraine запитало у експертів.
Артур Лупашко, генеральний директор керуючої компанії Ribas Hotels Group
Я впевнений, що 2020 стане роком внутрішнього туризму. Думаю, що він суттєво постраждає лише у тих регіонах, де власники або можновладці не зможуть пристосуватися до швидких змін. Наприклад, у Одесі багато ресторанів та готелів давно реорганізовують свої операційні та інші процеси, а також приймають принципово нові рішення стосовно території. Ресторани активно розширюють свої літні тераси, готелі використовують у якості додаткових відкритих площ – дахи. Бізнес вишукує нові формати відпочинку та розваг. І це добре для нашого регіону та туризму країни загалом.
Якщо порівнювати з минулим роком, звичайно, спостерігатимемо погіршення. У першу чергу, це стосується цифр валового доходу. Ми вважаємо, що він зменшиться приблизно на 20-25%. Потік іноземних гостей звичайно буде набагато меншим. Це будуть гості з країн-сусідів: Польщі, Молдови, Білорусі.
В українських дестинаціях будуть спостерігатися наступні тенденції:
- відмова від харчування у форматі all inclusive;
- перегляд вартості номерного фонду готелів, тому що пересічний українець буде розглядати житло, користуючись фільтрами ціни. Для нього не буде важливо чи включений сніданок у вартість номеру;
- підвищення контролю за безпекою гостей: обробка номерів, транзитних зон, відкритих майданчиків;
- доставка майже усього (їжа, товари) до номеру чи домівки;
- безконтактне обслуговування.
Цього року, за нашими даними, українці, які раніше літали до Єгипту, Турції, Греції все-таки залишаться в Україні. Але вони обиратимуть український відпочинок високої якості. Це готелі 4* та 5*, яхт-сервіс, бунгало у горах чи біля моря з власним пляжем тощо. Для українців, що планують бюджетний відпочинок заплановані щоденні автобуси, що два рази на добу курсуватимуть з ключових міст – столиці, Харкова Дніпропетровська до Одеси, Коблева, Затоки, Залізного Порту, Скадовську. І звичайно – до Карпат.
До речі, на карті внутрішнього туризму є беззаперечні лідери: Київ, Львів, Одеса та області, у яких вони розташовані. Щороку у них фіксують туристичні рекорди. Наприклад, торік до столиці та області приїхали понад 5 з половиною мільйонів туристів. До Львову та регіону більше двох з половиною мільйонів. Одеська область прийняла 2 млн. 335 тисяч туристів.
Ці показники ростуть в року в рік. Це означає, що більшості гостей курорти до вподоби. За останні роки значно активізувалася робота над маркетингом територій: були організовані прес-тури до різних дестинацій, вироблені карти популярних маршрутів, організовані еко- та гастро-фестивалі, розроблені автентичні концепції більшості туристично привабливих регіонів країни.
Антон Ковалишин, краєзнавець
Цього року буде набирати популярності давно зростаючий тренд еко-туризму. І справа не тільки в тому, що люди будуть шукати в якому екологічному місці зняти на літо будинок, але і як подорожувати екологічно. Наприклад, раніше для власників електромобілів практично була відсутня можливість швидко переміщатися на далекі відстані між містами. Доводилося в дорозі по кілька годин заряджати батарею електрокара.
Зараз в Україні вже є мережа швидких зарядних станцій. Але тим, хто здає житло, розвиває ресторан чи готель в туристичному місці вже теж потрібно враховувати цей тренд і обзаводитися власними зарядними пристроями, щоб відповідати інноваційним трендам. Адже, маючи електрокар, можна в рази дешевше відвідати місця, де проводиться Сорочинський ярмарок, відправитися на море, погуляти старовинними вулицями Львова, дістатися до Європи і відвідати Польщу.
Ще як один з варіантів туристичного інтересу для українців може стати популярним відвідування історичних місць, пов’язаних з відомими особистостями, діячами культури. Це шанс для невеликих міст без особливо розвиненої інфраструктури, але з красивою природою, створити власний туристичний бренд.
Наприклад, туристам буде цікавою постать Казимира Малевича. Зокрема, у Конотопі Сумської області Казимир Малевич почав свій творчий шлях. При цьому в самому місті відомо, де саме була продана його перша картина, а ось де жила сім’я Малевичів – однозначного розташування його будинку наразі не виявлено.
Також гостям можна ознайомитися з місцем проведення знаменитої Конотопської битви. Біля с. Підлипне збереглася частина оборонних споруд в формі зоряної фортеці – її навіть можна побачити з космосу по картах Google, а також обстежити берегові вали.
Ще один бонус цих місць – красиві заповідні місця, які можна відвідати з кемпінгом. По дорозі в Конотоп можна заїхати до Батурина, а проїхавши трохи далі, відвідати один з найбільших, але зруйнованих храмових комплексів – Пустинно-Рихлівський монастир. Він розташовувався на 37 га (його можна порівняти з Києво-Печерською лаврою) і мав свої печери.
Висновки проекту «Дорожня карта конкурентоспроможного розвитку галузі подорожей та туризму в Україні», підготовленого ЄБРР у співпраці з аналітично-дослідною організацією HDC у рамках ініціативи ЄС EU4Business:
- У зв’язку з політичними процесами, а також суттєвими недоліками в розумінні ситуації та управлінні, в Україні туризм ігнорується як важливий сектор економіки протягом останніх 15 років. Управління дестинаціями здійснюється лише на великих напрямках, а саме у великих містах, із деяким фінансовим і кадровим потенціалом, у той час коли інші дестинації не мають жодного менеджменту.
- Незважаючи на те, що туризм не вважається важливим сектором, економічні оцінки, отримані в кількох дослідженнях, свідчать про те, що його економічний потенціал значно вищий, ніж оцінюють.
- Загальне усвідомлення природного та культурного спадку України не має адекватного управління зі сторони компетентних структур і потребує невідкладних заходів (нормативно-правове регулювання, застосування права та маркетинг на внутрішньому ринку), що підкреслять важливість спадку та продемонструють передові міжнародні практики.
- Рівень конкурентоспроможності туризму як галузі підвищується, проте країна все ще відстає від конкурентних країн світу. Підхід уряду до туризму, природних ресурсів, а також захисту екології – є ключовими областями, де можливе досягнення швидких результатів.
- Транспортна мережа та практично відсутня система маркетингу національного туризму є найбільшими перепонами на шляху до розвитку туристичної системи. Повітряне сполучення та стан авіаційної індустрії демонструють разом із місцевими компаніями-перевізниками стратегічний потенціал у розвитку туризму.
- Залучення приватного сектору до процесів управління та міжнародного маркетингу має реалізуватися через формування Національної туристичної організації (НТО), яка відповідатиме за брендінг, PR і популяризацію національного туризму. Обов’язковим початковим завданням цієї організації має бути підвищення обізнаності про туристичні продукти України та переконання міжнародного ринку у безпечності та надійності країни.
Наталя Толуб