Міністр оборони України Олексій Резніков звернувся до країн-учасниць Ukraine Defence Contact Group (формат «Рамштайн») із закликом делегувати своїх експертів, щоб допомогти Україні покарати російських воєнних злочинців.
Відповідну заяву очільник Міноборони опублікував на своїй сторінці у Facebook, наголосивши, що відповідальність росіян за воєнні злочини буде невідворотною.
Резніков нагадав, що Сили оборони України оприлюднили 12 серпня спільну заяву, щоб привернути увагу світу до становища українських військовополонених, передовсім – захисників і захисниць Маріуполя, над якими російська влада чинить розправу в порушення усіх законів, правил і звичаїв ведення війни.
«Жорстоке масове вбивство російськими окупантами українських військовополонених в Оленівці вкотре проявило злочинну сутність і нелюдську природу всього, що намагається принести Кремль на нашу землю. І від чого ми захищаємо не тільки Україну, а весь вільний світ», – зазначив міністр.
Він висловив упевненість, що після перемоги всі винні будуть покарані.
«Не маю жодних сумнівів, що після перемоги України у цій війні ми в той чи інший спосіб «наздоженемо» кожного з причетних до варварських вбивств і знущань. Представники Сил оборони України неодноразово і дуже чітко висловлювалися з цього приводу. Раніше чи пізніше, але це станеться», – зауважив Резніков.
Водночас, на його переконання, відповідь має бути не лише принциповою, але й системною. Важливою складовою протидії воєнним злочинам має стати демонстрація, що покарання буде невідворотним і не обмеженим у часі. Перш за все, це стосується не рядових виконавців, а осіб, які віддають накази, заохочують чи виправдовують злочини.
«Щоб це стало реальністю, крім усього іншого, ми повинні з холодною головою запропонувати систему правових заходів реагування на воєнні злочини під час війни, якої Європа не бачила вже 80 років. І яка містить елементи, що можуть не повною мірою бути охоплені чинними нормами права», – написав міністр.
Він зазначив, що, притягнення злочинців до відповідальності має стати частиною спільних зусиль міжнародної коаліції, яка протидіє російській агресії. Саме тому міністр ініціює звернення через МЗС України до країн-учасниць формату «Рамштайн» із проханням делегувати своїх експертів із військової юстиції, фахівців з протидії воєнним злочинам.
Мета ініціативи – «утворити міжнародні групи, які допомагатимуть з роботою по конкретних кейсах російських воєнних злочинів в Україні», а також аналізуватимуть практичні аспекти покарання за воєнні злочини, вчинені під час війни.
«Координація у сфері покарання російських злочинців може стати важливим доповненням роботи з надання допомоги зброєю, у чому «Рамштайн» … вже продемонстрував видатні результати», – зауважив Резніков.
Він також додав, що вже звернувся через МЗС до президента Європейського суду з прав людини Роберта Спано щодо необхідності інтерпретації статей 2 та 3 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод з урахуванням сучасних умов та обставин жахливих злочинів Росії проти українських військовополонених.
«Росія отримує відсіч на полі бою, в інформаційній, економічній, енергетичній сферах. Юридичний фронт має послати Кремлю та усім причетним до агресії проти України чіткий сигнал, що вислизнути чи сховатися не вийде», – підсумував міністр оборони.
Богдан Марусяк