Міністерство внутрішніх справ України оприлюднило нові докази непричетності нацгвардійця Віталія Марківа до загибелі італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі і його російського перекладача Андрія Миронова біля Слов’янська у травні 2014 року.
Під час пресконференції за участі голови МВС Арсена Авакова були оприлюднені зібрані спеціалістами факти та результати кількох слідчих експериментів.
Як повідомив начальник Головного слідчого управління МВС України Максим Цуцкірідзе, слідчі допитали 70 свідків, 20 із них перебували безпосередньо на місці подій у 2014 році. Крім того, проведено сім слідчих експериментів, одинадцять судових експертиз і п’ять додаткових оглядів місця події. Він також зазначив, що, на жаль, італійські правоохоронці не допитували свідків події.
Українські експерти встановили відсутність причинно-наслідкового зв’язку між діями Марківа і загибеллю Роккеллі, а також наміру щодо таких дій.
Слідчі з’ясували, що смерть Роккеллі настала від уламка мінометної міни, а на той момент на горі Карачун в українських військових не було такого озброєння. До того ж у Марківа була лише стрілецька зброя.
Під час допитів військовослужбовців було чітко встановлено позицію Марківа на горі Карачун поблизу телевежі, а також те, що відстань між ним і місцем загибелі Роккеллі та Миронова становила 1760 метрів. Зі своєї стрілецької зброї він не міг поцілити у фотокореспондента, до того ж місце перебування загиблих було неможливо побачити з того місця, де перебував Марків.
Згідно зі свідченнями, наданими французьким журналістом Вільямом Рогулоном, який перебував на місці подій разом із Роккеллі та здійснював відеозапис, відомо, що по них стріляли з автоматів, а потім із мінометів.
Під час слідчого експерименту експерти визначили відстань, із якої міг стріляти Марків і проросійські бойовики. Підтверджено, що на відео, знятому французом, чутно постріли ближче, ніж перебував Марків.
Очевидці події вказують, що обстріл місця, де були журналісти, почався не з боку позицій українських військових, а з місця, де базувалися проросійські бойовики. З відстані 140-150 метрів. Це підтверджують результати слідчого експерименту.
Один зі свідків події – місцевий житель – під час допиту уточнив, що стрілянину почали саме бойовики з території заводу «Зевс».
«Жодного разу італійські правоохоронці не приїздили до України, незважаючи на те, що були запрошення і раз, і два, і три. Будь-який незаангажований експерт, якщо зайде на гору Карачун, він, подивившись на місце злочину, побачить, що це неможливо (вбивство за версією обвинувачення – ред.)», – наголосив Арсен Аваков під час пресконференції.
У МВС сподіваються, що ці проміжні результати розслідування справи Марківа спонукають італійських правоохоронців провести додаткові слідчі дії. 29 вересня у суді присяжних Мілана розпочнеться слухання апеляції захисту Віталія Марківа.
Тим часом у приміщенні парламенту Італії відбувся показ першої частини документального фільму «The Wrong Place», що присвячений нацгвардійцю Марківу.
Присутні переглянули 35-хвилинний фрагмент стрічки. Її автори з’ясували нові факти та спілкувалися зі свідками, які не були залучені до судового процесу в Павії.
У фільмі надаються детальні фахові пояснення картографів, балістиків та інших експертів, які спростовують твердження сторони обвинувачення, що з позиції Марківа на Карачуні можна було розрізнити людські постаті на відстані понад півтора кілометра.
Зазначається, що завершальна частина фільму буде готова наприкінці осені.
Учасники презентації висловили сподівання, що матеріали, викладені у фільмі, сприятимуть неупередженому розгляду справи Марківа у суді другої інстанції.
Нагадаємо, що суд присяжних міста Павія, звідки родом Андреа Роккеллі, засудив Марківа до 24 років позбавлення волі (прокурори просили 17 років), визнавши винним у вбивстві італійського журналіста.
Богдан Марусяк