Російську агресію проти України правильно називати «геноцидом». Таку заяву під час спілкування із журналістами у Квебеку зробив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
«На мою думку, абсолютно правильно, що все більше людей використовують слово геноцид через те, що робить Росія (в Україні), та через те, що робить Владімір Путін», – заявив Трюдо.
Раніше президент США Джозеф Байден зробив подібну заяву під час поїздки до штату Айова.
«Ваш сімейний бюджет, ваша здатність заправляти свій бак – це все не повинно залежати від того, чи оголосить диктатор війну і вчинить геноцид за пів світу звідси», – сказав Байден у розмові з місцевими жителями містечка Менло.
У розмові з журналістами в Де-Мойні президент США уточнив свою позицію: «Я назвав це геноцидом, тому що стає дедалі більш зрозумілим, що Путін просто намагається знищити навіть ідею бути українцем».
Американський лідер також наголосив, що доказів цьому стає все більше, а дії росіян є «жахливими».
Як повідомила в інтерв’ю телеканалу CNN заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд, офіційна оцінка уряду буде визначена після завершення збору доказів злочинів в Україні, на що знадобиться час.
«Але я передбачу, що зрештою, коли ми зможемо зібрати всі докази, ми, ймовірно, прийдемо до того ж (визначення – ред.), яке озвучив президент Байден», – зауважила вона.
Нуланд додала, що всі події в Україні не є випадковістю: «Це свідоме рішення Росії знищити Україну та її мирне населення».
Натомість президент Франції Еммануель Макрон відмовився назвати дії Росії геноцидом.
«Я буду обережний із такими термінами сьогодні, тому що ці два народи (росіяни й українці) – брати», – зазначив він.
Така позиція французького президента викликала реакцію Міністерства закордонних справ України, яке наголосило, що пропаганда РФ про «братній народ» є недоречною.
«Небажання президента Франції Еммануеля Макрона визнати геноцид українців після усіх відвертих заяв російського керівництва та злочинних дій російських військових розчаровує. Україна та Росія історично близькі з об’єктивних причин, але міф про два братських народи Росії та України почав руйнуватися після окупації Криму та агресії на Донбасі в 2014 році… «Братній» народ не вбиває дітей, не розстрілює цивільних, не ґвалтує жінок, не калічить літніх людей та не знищує будинки іншого «братнього» народу», – заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.
Він додав, що до звірств проти беззахисних людей не вдаються навіть найзапекліші вороги, тож наразі немає ні моральних, ні реальних підстав вести розмови про «братні» зв’язки російського та українського народів.
Богдан Марусяк