Україна, Польща та Литва заснували спільну робочу групу, яка буде займатися розслідуванням воєнних злочинів, скоєних російськими військами в Україні. Також серед завдань групи – збір, обмін і зберігання доказів воєнних злочинів РФ та виявлення активів воєнних злочинців з метою їх замороження й конфіскації.
Як повідомляє Генеральна прокуратура України, угоду про створення групи підписали генпрокурор України Ірина Венедіктова, її литовська колега Ніда Грунскєне та генпрокурор і міністр юстиції Польщі Збігнев Зьобро. Документ скріпили підписами представники країн у Євроюсті.
«Наша спільна слідча група відкрита до інших країн-учасників. Нині крім України, ще 9 країн здійснюють власні розслідування щодо війни, розв’язаної РФ: Литва, Польща, Словаччина, Естонія, Німеччина, Швеція, Латвія, Норвегія та Франція. Також очікуємо приєднання Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду», – розповіла Ірина Венедіктова.
Повідомляється, що Польща й Литва вже працюють зі свідками й постраждалими – українцями, котрі залишили свої домівки через війну й виїхали до цих держав. Також в обох країнах почали роботу спеціальні захищені сайти для збору доказів – аналоги єдиного ресурсу Офісу Генпрокурора warcrimes.gov.ua.
Тим часом Міжнародний суд ООН визначив терміни розгляду позову України проти РФ за її звинувачення у «геноциді», яке Москва використала як обґрунтування для війни.
Суд встановив, що Україна має подати свій меморандум у строк до 23 вересня 2022 року, а Росія відповідь на нього – до 23 березня 2023 року.
Богдан Марусяк