Організація PICREADI вже не перший рік займається «креативною дипломатією». Вона збирає молодих європейських експертів, аспірантів та науковців на заходах «Meeting Russia» у Європі та Росії. Тут знайомлять перспективних іноземних фахівців у сфері міжнародних відносин, бізнесу, науки, журналістики з зовнішньою і внутрішньою політикою та соціально-економічним порядком Росії. Це «дозволяє гостям безпосередньо спілкуватися з провідними російськими експертами і представниками держструктур».
Декілька колишніх учасників програми «Meeting Russia» вже отримали важливі та впливові посади. Наталія Бурлінова, громадянка Росії, є директоркою і засновницею PICREADI. Цікаво те, що фонд імені Горчакова та Адміністрація президента Росії фінансують діяльність Бурлінової, але чи тільки вони?
Схоже, PICREADI вже давно взяла «під приціл ЄС». Адже вона має представництво навіть у Брюсселі. Мешканка Бельгії Лук’яна Суворова працює в брюссельському офісі організації та керує молодіжними програмами в Російському Домі, який функціонує під «протекторатом» посольства Росії.
У 2017 році Суворова дала неоднозначне інтерв’ю для веб-сайту на тему виховання молоді як членкиня Національної Ради молодіжних і дитячих об’єднань Росії та експертка у сфері молодіжного міжнародного співробітництва. Вона розповіла: «Сучасна російська молодіжна політика насправді дуже пов’язана з тією політикою, яка була у радянський період. І та школа молодіжної роботи, яка була розвинена в Радянському Союзі, насправді була дуже сильна – багато наших експертів це підкреслюють. І багато хто з них був у тому ж комсомолі».
Вже у 2018 році PICREADI провів у Європейському Парламенті захід «ЄС зустрічає Росію. Чи можливі нові стосунки?» На ньому виступали Наталія Бурлінова, російська професорка Євгенія Махмутова, російський репортер Андрій Афанасьєв та троє депутатів Європарламенту: Андрейс Мамікінс, Стефано Мауллу та Марко Дзанні.
На сайті PICREADI розмістили детальний огляд зустрічі депутатів ЄП з російською делегацією, до якої також входив представник сайту «Царград», що належить підсанкційному в США олігарху Костянтину Малофєєву, а Суворова виконувала функції модераторки. Пізніше «Царград» випустив про цей захід матеріал.
Що приховується за PICREADI і хто така Наталія Бурлінова?
Згідно з інформацією, розміщеною на сайті організації, PICREADI – це ГО гуманітарного напрямку та аналітична організація, яку очолює політологиня Бурлінова. Однак, згідно з її резюме, вона довгий час працювала у державному фонді імені Горчакова та російських державних ЗМІ. Щоправда, організація PICREADI стверджує, що вона не має жодного стосунку до російського уряду і не визнає, що отримує фінансування та іншу підтримку з боку російських спеціалізованих органів чи Адміністрації президента. Хоча Бурлінова вже не перший рік транслює російські наративи у різноманітних ЗМІ та на численних міжнародних заходах. Так, у 2012 році вона дала інтерв`ю на тему відносин НАТО-Росія на Мюнхенській конференції з безпеки.
«Я можу сказати, що відносини між НАТО і Росією дуже складні. Хоча ми вже перенесли дух холодної війни, у нас все ще є багато розбіжностей. Я б сказала, що ми по-різному сприймаємо наш світ та регіональні ситуації», – розповіла журналістам Бурлінова.
Крім того, Наталія Бурлінова також представляла PICREADI на щорічних Мюнхенських зборах молодих лідерів у Мадриді в 2018 році. А 21 листопада 2020 року виступила на панельних дискусіях CPH-конференції. Організатори заходу зазначили, що онлайн-конференція CPH щодо західно-російських відносин була спрямована на викриття фундаментальних розбіжностей та сприяння взаєморозумінню між Заходом та Росією шляхом обговорення нагальних питань західно-російських відносин.
У свою чергу, в квітні 2021 року Бурлінова виступила на відеоконференції Російського Дому в Брюсселі, де обговорювалася тема публічної дипломатії та пандемії COVID-19. Бурлінову представили як голову PICREADI та членкиню експертно-консультативної ради Россотрудничества, Федерального агентства у справах Співдружності Незалежних Держав, співвітчизників, які проживають закордоном, і експерткою з міжнародної гуманітарної співпраці. Номінально ця організація відповідає за культурні обміни та іноземну допомогу, але на практиці часто сприяє пропагуванню російського впливу.
Вже у травні 2021 року стартував курс у Центрі підтримки та розвитку громадських ініціатив «Креативна дипломатія». На ньому Наталія Бурлінова навчала основам методичного посібника «Курс громадського дипломата». Вона «поділилася з аудиторією своїм аналізом вузлових моментів російської системи публічної дипломатії, її основних тем і напрямків. Розвінчуючи міфи західних експертних доповідей про всесилля російської «м’якої сили».
Хто стоїть за PICREADI?
Діяльність PICREADI викликає чимало запитань. Чи є хтось, хто впливає на діяльність організації, курує її чи використовує, підвищуючи авторитет учасників програм організації, влаштовуючи співпрацю та зустрічі з високопосадовцями міністерств оборони та закордонних справ Росії, Думи та Адміністрації президента? Хто фінансував поїздку Бурлінової на Захід та конференції «Meeting Russia», орієнтовані на західну аудиторію? Адже PICREADI не перший рік привозить європейців – французів, німців, австрійців, сербів, італійців, датчан до Росії та інших країн для участі у пафосних заходах публічної дипломатії, які майстерно прославляють Росію. Учасники «російських перфомансів» добираються ретельно: в 2019 році у такому заході взяв участь навіть бельгійський вчений Бруно Геллендорф, науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин «Егмонт».
«Meeting Russia» вже незабаром
Наприкінці липня конференція «Meeting Russia» відбудеться вже у Росії. У ній братимуть участь найуспішніші учасники програм з багатьох європейських країн. На сайті конференції вказано: «Meeting Russia» – це унікальна програма громадської дипломатії для молодих керівників. Програма об’єднує молодих представників наукових кіл, урядових установ, парламентів, аналітичних центрів, засобів масової інформації та приватного сектору з США та європейських країн, а також з Росії».
Зауважу, що ініціатива «Креативна дипломатія», де спікером виступає Наталія Бурлінова, покриває витрати учасників на проживання, харчування та транспорт у Москві. Організатор також може частково оплатити приїзд до столиці Росії.
Схоже, що на «Meeting Russia» учасники ознайомляться не лише з програмою публічної дипломатії для молодих політиків та експертів з різних країн світу, але й знову почують чимало російських наративів «креативної дипломатії» щодо ЄС, які зможуть поширювати у впливових колах своїх країн.
Марта Барандій, головна редакторка журналу «Огляд Україна Брюссель»