За даними ВООЗ в країнах, які розвиваються, кожен 10-й медичний препарат є фальсифікованим. За оцінками експертів від 10 до 30 % ліків, які продаються в Україні – це підробки. Зокрема, у 2019 році українці купили 1,1 млрд. упаковок лікарських засобів, відповідно, в середньому кожен з них спожив біля 3 упаковок фальсифікату. Про проблему підробки в Україні ліків Promote Ukraine запитав у експертів.
Наталія Гуран, голова ГО «Ліки Контроль»
В Україні найчастіше виявляють незареєстровані препарати, походження яких нез’ясоване, також є велика ймовірність псування препаратів через неправильне транспортування та зберігання.
У нашому суспільстві досі живе міф про те, що фальсифікують виключно дорогі препарати. Насправді, підробляють також популярні ліки, які є в кожній домашній аптечці. Вживання фальсифікованих ліків – це завжди смертельна небезпека.
Як правило, фальсифіковані ліки:
– не містять діючої речовини. Якщо мова йде про тривожні ліки (серцево-судинні препарати, проти гіпертонічні, протиалергійні), коли важлива кожна хвилина, вживання фальсифікату може коштувати життя.
– Містять менше дозування діючої речовини. Хвороба переходить в хронічну форму, адже доза діючої речовини недостатня для лікування. Якщо мова йде про антибіотики, вживання таких підробок розвиває резистентність до антибіотиків.
Якщо ж мова йде про Covid-19, то дезінфекція рук та поверхонь спиртом, який містить, наприклад, не 96%, а 20% спирту, призводить до інфікування людей.
– Містять іншу діючу речовину. Щоб зекономити, злочинці замінюють дороговартісну діючу речовину її дешевим аналогом, який, наприклад, може викликати алергію, мати слабший лікувальний ефект.
– Містять додаткові речовини. Наприклад, щоб таблетка не розсипалася і мала гарний, блискучий вигляд фальсифікатори можуть додавати в підробку будівельні суміші.
Сьогодні в Україні допомогти виявити фальсифікат допомагає мобільний додаток Ліки Контроль. Він містить покрокову інструкцію перевірки ліків за рекомендаціями ВООЗ, за допомогою додатку можна перевірити реєстрацію препарату в Україні та наявність заборонених серій.
Мета проекту – за допомогою ІТ убезпечити споживачів ліків від придбання та споживання неякісних ліків. Допомогти з пошуком аналогів препаратів, щоб кожна людина, незалежно від статків, довіри до того чи іншого виробника ліків, мала змогу підібрати і узгодити з лікарем оптимальну схему лікування.
Олена Полосьмак, керуючий партнер Crane IP Law Firm
У цілому, ситуація з підробкою ліків в Україні не така критична. На ринку алкоголю чи парфумів, косметичної продукції – вона гірше. Підробки бувають різних типів – у препараті відсутня діюча речовина; вміст діючої речовини зменшено; діюча речовина замінена аналогом або навіть іншою речовиною.
У переважній більшості випадків неякісні ліки реалізуються через інтернет. Такі магазини не мають ліцензії та заманюють покупців більш низькими цінами або асортиментом, якого немає у офіційних продавців. Тому дуже часто самі покупці винні у купівлі підробок. Турбота про своє здоров’я – це обов’язок самої людини. У продавця необхідно вимагати документи на товар. Також, до купівлі можливо самостійно перевірити дані реєстрації лікарського засобу на сайті Держлікслужби.
Якщо вже після купівлі покупець запідозрив підробку – необхідно звертатися до правоохоронних органів. За фальсифікацію ліків передбачена кримінальна відповідальність, з максимальним терміном позбавлення волі 8 років (ст. 321 ККУ). Кримінальна відповідальність передбачена за виготовлення, продаж, транспортування підроблених ліків.
На жаль, правоохоронці рідко самостійно відстежують підробки – вони реагують по факту звернення постраждалих покупців, або фармацевтичних компаній чию продукцію підроблюють.
Які основні ознаки підробок? Це відмінність виконання упаковки з оригіналом, помилки в написанні, неякісний матеріал упаковки та нанесення фарби, форма первинної упаковки (блістер неправильної форми, або помітно, що він оброблювався вручну), деякі відмінності в формі чи кольорі пігулок в одній упаковці.
В Україні вже не один рік обговорюють питання введення цифрового маркування на упаковці ліків. Спеціальний штрих-код, або QR-код, який дозволить побачити весь шлях цієї упаковки від заводу до споживача. Звісно, підроблені ліки або не матимуть такого коду, або він буде належати іншій одиниці продукції, що одразу виявить перевірка. Такі системи контролю діють в ЄС, та вже запроваджені чи запроваджуються у країнах СНД.
Україні необхідно перейняти вимоги та стандарти ЄС, та синхронізувати свою систему маркування з ЄС. Це не тільки дозволить уникнути дефіциту ліків (якщо ми введемо свою унікальну систему, далеко не всі європейські виробники будуть налаштовувати виробничі лінії спеціально під не найбільший ринок, яким є Україна), а й покращить ситуацію з виявленням підробок, та дозволить Україні швидше інтегруватися до ЄС.
Олександр Хмелевський, незалежний експерт
Фальсифікація лікарських засобів може відбуватися безпосередньо на підприємстві, коли порушується технологія виготовлення, або в препарат не надають всі належні компоненти. Крім того, в Україні досить багато підпільних цехів, які виготовляють підробки, або змінюють дату виготовлення на ліках термін придатності яких закінчився.
Підробляють і препарати, які мають високу ціну, і популярні препарати, наприклад, знеболювальні чи жарознижувальні.
В Україні діє трирівнева система контролю якості лікарських засобів. Зокрема, імпортні ліки перевіряються при їх ввезенні в Україну, також ліки повинні перевіряти дистриб’ютори та аптеки. На фармацевтичних підприємствах діє внутрішня система контролю. Проте, система не є ефективною і зловмисники часто її обходять. Правоохоронці періодично накривають підпільні лабораторії.
Викрити злочинців та довести їх вину дуже важко. З 2022 року в Україні запроваджується обов’язкове маркування всіх ліків за допомогою унікального 2-D коду. Це має ускладнити підробку. Проте, повністю проблему не вирішить. Тому покупцям залишається сподіватися на самих себе. Потрібно уникати купівлі ліків з рук чи за оголошеннями в інтернеті. Краще, купувати ліки в перевірених аптеках.
На жаль, влада періодично запроваджує мораторій на перевірку бізнесу. Про перевірку контролюючі органи повинні повідомляти заздалегідь, що грає на руку шахраям, які мають достатньо часу щоб приховати сліди своїх злочинів. Тому для захисту життя і здоров’я громадян влада має запровадити більш жорсткий контроль фармацевтичної галузі. Потрібно відновити раптові перевірки як для підприємств-виробників, так і для аптек, які реалізують ліки.
Наталя Толуб