Слідом за резолюцією проти мілітаризації Російською Федерацією окупованого Криму, Чорного та Азовського морів, Генасамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила нову версію резолюції «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна», котра засуджує порушення країною-агресором прав людини, анексію та окупацію Криму.
Це вже п’ята резолюція Генеральної асамблеї ООН з правозахисної проблематики в окупованому Криму і дев’ята у контексті міжнародного реагування на окупацію РФ українського півострова.
Як зазначають у Міністерстві закордонних справ України, резолюція сприятиме створенню Кримської платформи, яку ініціювала українська влада.
За словами очільника зовнішньополітичного відомства Дмитра Кулеби, документ показує численні порушення прав людини на півострові та констатує, що:
- посадові особи й органи РФ у Криму нелегітимні. На рівні ООН уперше зафіксовано, що ці посадові особи є «окупаційною владою Росії»;
- Росія не виконує міжнародні зобов’язання в галузі прав людини та міжнародного гуманітарного права;
- Росія використовує пандемію коронавірусу, щоб запровадити в Криму невиправдані обмежувальні заходи;
- Росія виснажує природні ресурси Криму й веде підривну господарську діяльність;
- Росія не дає мешканцям Криму доступ до української системи освіти і порушує їхні релігійні права;
- Росія перешкоджає збереженню національної ідентичності українців у Криму.
Також до резолюції вперше включили термін «цивільні журналісти». Кулеба наголосив, що це важливий результат кампанії МЗС України із захисту журналістів та активістів, які працюють в умовах окупації.
Крім того, Генасамблея ООН закликала Росію забезпечити моніторинговим місіям безперешкодний і повний доступ у Крим, а також звільнити всіх українських політв’язнів Кремля, зокрема Еміра-Усеїна Куку і Сервера Мустафаєва.
Богдан Марусяк