Європарламент глибоко занепокоєний станом свободи ЗМІ ув межах ЄС, він засуджує тиск та насилля, що направлені на журналістів.
В резолюції, ухваленій 553 голосами “за”, парламент вказує на спроби окремих держав-членів зменшити висвітлення подій критичними та незалежними медіа, зменшити свободу медіа та плюралізм думок. Згідно з пресрелізом Європарламенту, депутати насамперед стурбовані становищем ЗМІ в деяких країнах ЄС, де ті стали “прикладом провладної пропаганди”.
Вони звертають увагу на те, що свобода медіа, плюралізм, незалежність та безпека журналістів є невіддільними складовими свободи думки та слова, і є життєво необхідними для демократичного функціонування ЄС.
Депутати Європарламенту бачать “дедалі більшу практику залякування, спрямовану на замовчування журналістів”, посилаючись на вбивства Дафни Каруани Галіції (Мальта) та Яна Куцяка (Словаччина) і його нареченої як приклади ризиків, з якими стикаються журналісти, що проводять розслідування. Європарламентарі закликають усіх публічних осіб утриматись від наклепів у бік журналістської спільноти, наполягають на тому, щоб злочини проти журналістів розслідувались об’єктивно та ефективно, підкреслюють те, що жінки-журналістки є особливо вразливими, що їм має бути наданий додатковий захист.
Депутати вимагають від країн-членів ЄС вжити заходів, аби уникнути концентрації медіа в одних руках, аби зберегти прозорість. Депутати стверджують, що кошти ЄС не повинні витрачатись на політичну пропаганду та підконтрольні владі ЗМІ.
У зв’язку з цим парламент закликає Єврокомісію оцінити прозорість власності мас-медіа в кожній державі-члені ЄС, дослідити рівень приватного та державного втручання в цю сферу, яка буде включена до щорічного звіту щодо оцінки верховенства права. Посягання на свободу медіа, зазначають депутати Європарламенту, слід розглядати як серйозне та систематичне зловживання владою, що безумовно йде всупереч фундаментальним цінностям Європейського Союзу.
Парламентарі хочуть забезпечити більш надійну правову базу, щоб запобігти поширенню мови ненависті та піратства в мережі. Це можливо реалізувати, на їхню думку, завдяки збільшенню співпраці між правоохоронними органами та онлайн-платформами. Депутати підкреслюють, що власні дії онлайн-платформ у цій сфері є необхідними, проте вони досі не є достатніми для розв’язання проблеми поширення дезінформації, піратського контенту, іноземного втручання в мережу. З усім тим, приватні компанії не повинні перетворюватись на приватних регуляторів. Видалення незаконного вмісту мережі має бути гарантовано в будь-якому випадку.
Більше того, європарламентарі занепокоєні шкідливими наслідками маніпулювання інформацією стосовно пандемії COVID-19.
Доповідач Магдалена Адамович (Європейська Народна Партія, Польща) заявила: «Сьогодні ми спостерігаємо відступ демократії, влада захоплюється брехнею. Не існує свободи без незалежності ЗМІ, немає демократії без плюралізму мас-медіа. ЗМІ повинні служити правді, а не брехні. Вони повинні служити виборцям, а не тим, хто при владі, мас-медіа повинні наглядати за владою. Засоби масової інформації повинні захищати демократію, але вони також можуть її вбити. Тому ЗМІ повинні бути незалежними».
Підготував Денис Дзюбинський