У Європейському Союзі стурбовані подіями навколо українських антикорупційних органів, тому дуже уважно стежитимуть за цими процесами та враховуватимуть під час розгляду питання про збереження безвізового режиму з Україною. Про це заявив посол ЄС в Україні Матті Маасікас в інтерв’ю «РБК-Україна».
За його словами, умови для безвізу, зокрема, передбачають інституціональні речі.
«Ми стурбовані деякими подіями навколо антикорупційної архітектури… Ми, звичайно, не коментуємо жодним чином рішення Конституційного Суду (про неконституційність призначення директора НАБУ – ред.). Але ми хочемо зробити акцент на правовій, конституційній ясності навколо Національного антикорупційного бюро України, яка повинна бути відновлена дуже швидко», – зазначив посол.
Він наголосив, що ЄС щороку оцінює доцільність продовження візової лібералізації, при цьому зауважив, що наразі українська сторона ще не зробила нічого незворотного.
Крім того, дипломат зазначив, що побудова антикорупційних інституцій триває роками, тому не можна від них вимагати результату за лічені дні.
«Треба мати терпіння, знову-таки вірити в ці інституції… Є людське бажання побачити велику кількість корупціонерів у в’язницях. Я це розумію. Але ви не можете ставити індикатори для цих інституцій у тому, щоб було за рік стільки кримінальних справ, стільки-то засуджених тощо. Ми бачимо, що загалом ці інституції працюють, ми вже бачили перші вироки від антикорупційного суду. І вкрай необхідно бачити підтримку від влади цим інституціям», – сказав посол ЄС.
Він також уточнив, що заява депутата Європарламенту Віоли фон Крамон про пряму загрозу для безвізового режиму з Україною має значення, але остаточне рішення залишається за Єврокомісією.
Нагадаємо, що заяви про можливий перегляд безвізу між Україною та Євросоюзом з’явилися після того, як Верховна Рада затвердила склад конкурсної комісії з обрання нового голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури попри рекомендації ЄС. Пізніше депутат Європарламенту від Німеччини Віола фон Крамон заявила, що безвізовий режим із ЄС перебуває під загрозою.
Водночас у МЗС України відповіли, що Київ не отримував від представників Європейського Союзу офіційних сигналів про перегляд безвізової політики.
Богдан Марусяк