Блакитно-жовтий український прапор – це уособлення найпоширенішого краєвиду в сільській місцевості – безкраїх полів жовтої пшениці та блакитного неба. Це очевидно, оскільки, за словами провідного українського економіста Лідії Гринів, 56,6% усіх земель в Україні становить рілля. Крім того, на територію України припадає чверть світового чорнозему, ґрунту з найвищою природною родючістю. Однак на родючих українських землях росте не тільки пшениця та інші зернові культури. В умовах сприятливого клімату, прискореного економічного зростання та політики модернізації в Україні процвітають інновації. За даними Асоціації інформаційних технологій України, експорт ІТ-послуг приніс 5 млрд доларів у 2019 році, й очікується, що у 2025 році цей показник досягне 8,4 млрд доларів. З 2013 року ІТ-сектор України зріс у п’ятдесят разів – з 0,06% ВВП до 3,3%. Внесок галузі у ВВП країни, відповідно, збільшиться з 3,34% до 4,65%. Тож якими досягненнями вражає Україна у світі технологічного підприємництва?
Серед найвідоміших стартапів, заснованих в Україні, зокрема: Grammarly, додаток для перевірки граматики; Petcube, компанія, що виробляє ґаджети для власників домашніх тварин; Ring, технологічна система безпеки; Readdle, розробник програм для конвертації файлів.
Для сприяння економічного зростання характер державних витрат повинен відповідати тенденціям попиту та пропозиції на ринку. Які товари та послуги будуть найбільш потрібні найближчим часом? Яка галузь сприятиме економічному зростанню або, відверто кажучи, які компанії вкладатимуть найбільше коштів в економіку? Відповідь очевидна. Під час розподілу державних ресурсів країни, що розвиваються, мають вдалий приклад для наслідування – держави з розвиненою економікою. Технологічні компанії лідирують у рейтингу західних підприємств за ринковою капіталізацією як найбільші компанії в усьому світі. За версією Financial Times, лише одна компанія Apple рівноцінна 30 найбільшим німецьким компаніям разом. Не дивно, що економіка Каліфорнії, де розташовані штаб-квартири технічних гігантів FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google), є п’ятою за величиною економікою у світі й випереджає Велику Британію, повідомляє Tech Times. Як зазначено в UCLA Anderson Review, очевидною причиною цього є те, що каліфорнійський технологічний сектор, який сприяє зростанню ВВП більше за інші галузі, зростає швидше, ніж інші основні галузі штату.
Серед найвідоміших компаній, що займаються науково-дослідними розробками в Україні, Apple, Samsung Electronics, Microsoft, Magento, NetCracker, IBM, Aricent, Siemens, Skype, Oracle та War Gaming.
Згідно з Startus Magazine, у 2018 році в українські стартапи було вкладено майже 290 млн доларів. Очевидно, що існує значний попит на інновації, тож має бути і пропозиція. Уряд, своєю чергою, відіграє вирішальну роль, створюючи комфортне економічне, правове та політичне середовище для прискорення надання послуг технологічними компаніями. Лише за перші два з половиною місяці роботи новий парламент ухвалив понад 80 законів, здебільшого спрямованих на вдосконалення інвестиційного клімату в державі. Уряд України працює над тим, щоб забезпечити сприятливі умови для підприємництва через реформування сфери фінансів, судової влади, освіти, боротьби з корупцією та фіскального й валютного законодавства, внаслідок чого відтепер Україна посідає 71 місце у рейтингу WB 2019: Індекс легкості ведення бізнесу, порівняно з 81 позицією у 2012 році. У рамках кампанії з активного сприяння іноземним інвестиціям та просування України на інвестиційній мапі, а особливо її східних регіонів, у жовтні 2019 року в Маріуполі (Донецька область) був проведений форум RE: Think Investment з ініціативи Президента України. Крім цього, у січні 2020 року уряд запровадив національну програму з цифрової освіти для роботи над цифровою нерівністю в Україні. За результатами опитування Institutional Investment Survey 2019, зусилля уряду вивели Україну на передові позиції рейтингу країн EMEA для потенційних інвестицій.
Загалом у 2019 році Україна відзначилася своїми технологічними зрушеннями. Одна з найбільш резонансних подій минулого року сталася у грудні, коли уряд створив Український фонд стартапів (USF) із бюджетом 17 млн доларів на підтримку місцевих підприємців, визначаючи напрямок культури розвитку українських стартапів у 2020 році.
25 січня 2020 року USF провів перший відбір стартапів на території першого в Україні технологічного парку UNIT.City. З 900 поданих заявок 12 стартапів пройшли у фінал. Серед найвідоміших стартапів, заснованих в Україні, зокрема: Grammarly, додаток для перевірки граматики; Petcube, компанія, що виробляє ґаджети для власників домашніх тварин; Ring, технологічна система безпеки; Readdle, розробник програм для конвертації файлів.
Україна посідає 71 місце у рейтингу WB 2019: Індекс легкості ведення бізнесу, порівняно з 81 позицією у 2012 році.
Окрім технологічних компаній, що були створені та зростають в Україні, дедалі більше іноземних підприємств обирають нашу країну для своїх інвестицій. Згідно з Forbes, українські ІТ-спеціалісти брали участь у розробці автомобільних інформаційно-розважальних систем Ford, відзначеного нагородами додатка для фотографії Reuters, систем клієнтського досвіду Nokia та системи управління ризиками Deutsche Bank. Успішна технологічна галузь України привертає увагу різноманітних світових компаній, що створюють у нашій країні свої науково-дослідні центри, яких уже налічується понад 110. За даними Outsourcing Journal, Україна є першим ринком аутсорсингу у Східній Європі. Серед найвідоміших компаній, що займаються науково-дослідними розробками в Україні, Apple, Samsung Electronics, Microsoft, Magento, NetCracker, IBM, Aricent, Siemens, Skype, Oracle та War Gaming. У січні 2020 року технічний журнал AIN.ua оголосив, що Google, американський технологічний гігант, відкриває свій науково-дослідний центр у Києві. Згідно з UkraineInvest, японська компанія Rakuten, що займається електронною комерцією та володіє додатком Viber, планує відкрити науково-дослідні центри в Києві та Одесі. Причиною популярності України як хабу для інновацій є дешева та висококваліфікована робоча сила. Ukraine Digital News у своєму звіті зазначає, що 402 українські ВИШі випускають понад 35000 технічних фахівців, близько 80% яких володіють англійською. Погодинна ставка українських розробників програмного забезпечення становить 25-50 доларів, що створює ідеальне співвідношення ціни та якості ІТ-послуг, які надаються в Україні.
Згідно з UNCTAD, Україна входить до топ-20 країн, які є найбільш сприятливі для іноземних інвестицій, а згідно зі звітом PwC, Україна входить до топ-25 експортерів ІТ-послуг. Унаслідок розвитку технологічної галузі українські фірми працювали для різноманітних компаній з різноманітним досвідом. Україна активно розвивається з метою стати провідним гравцем ІТ-індустрії та основним місцем аутсорсингу завдяки успішній екосистемі технологій, а також дешевій висококваліфікованій англомовній робочій силі. Українські ІТ-фахівці є одними з найбільш бажаних в усьому світі завдяки їхній глибокій експертизі, особливо у сучасних спеціалізаціях, таких як великі дані, штучний інтелект, блокчейн тощо. Тож не дивно, що низка всесвітньовідомих технологічних гігантів звертається до родючих українських ресурсів у пошуках якісних ІТ-послуг. Можливо, ваша компанія буде наступною, хто скористається вигодою інноваційного середовища та видатних талантів України.
Анна Губанова – фінансовий менеджмент, бізнес-школа Vlerick, Брюссель.